Rynki finansowe 12-16.11.07
2007-11-16 20:22
Przeczytaj także: Rynki finansowe 05-09.11.2007
Zagraniczne rynki• EUROPA Europejskie indeksy zaczęły tydzień spokojnie, lekko odrabiając straty z poprzedniego. Odreagowanie trwało do środy włącznie przy rosnących cenach surowców oraz niezłych informacjach płynących ze Stanów i rosnących indeksach na Wall Street. W czwartek oba trendy (na giełdzie w Stanach i giełdach towarowych) odwróciły się i rynek zdominował obóz niedźwiedzi, również dzięki silnemu wzrostowi inflacji w październiku zarówno w Stanach jak i eurolandzie. Na ostatniej sesji w tygodniu również przeważały spadki, a w rezultacie inwestorzy oddali zwyżki z początku tygodnia i główne indeksy zakończyły go na poziomach bliskich zamknięciu z poprzedniego piątku. Słabiej radziły sobie rynki wschodzące, które kończą tydzień na minusach.
• USA Po silnych spadkach jakie zawitały na Wall Steet w poprzednim tygodniu inwestorzy z całego świata bacznie obserwowali zmiany głównych indeksów i uważnie przysłuchiwali się informacjom ze spółek, zwłaszcza banków, a działo się dużo. Po lekkich spadkach w poniedziałek (głównie spółki surowcowe), we wtorek S&P i Dow Jones wzrosły o prawie 3 proc., czyli najbardziej od sierpniowej decyzji FED-u dotyczącej obniżki stóp o 50 pkt. bazowych. Tak optymistyczny przebieg sesji był zasługą trzech dużych spółek: Wal-Mart (dobre wyniki), Apple (zapowiedź sprzedaży iPhone w Chinach) oraz Goldman Sachs (zdementowanie pogłosek o kreatywnym zaksięgowaniu strat na ryzykownych kredytach). Oczywiście, swoją cegiełkę do tego rajdu byków przyłożył fakt, że rynek był już mocno wyprzedany. Wzrosty nie trwały jednak długo, bowiem już od środy wspomniane indeksy traciły, co utrzymało się do piątkowego zamknięcia.
• AZJA Rynki azjatyckie spadały drugi tydzień z rzędu, co w głównej mierze było wynikiem obaw o kondycję gospodarki amerykańskiej. Już poniedziałkowa sesji przyniosła silne spadki, gdy inwestorzy dyskontowali jeszcze słaby koniec ubiegłego tygodnia w Stanach. Później mieliśmy odreagowanie, któremu towarzyszyło polepszenie nastrojów za oceanem, jednak końcówka tygodnia znów przyniosła spadki. Najchętniej pozbywano się spółek z branży finansowej oraz akcji eksporterów, którzy są najbardziej narażeni na pogłębienie kryzysu w Stanach. Warto zauważyć, że spadki na giełdzie w Hong Kongu przebiegają dosyć spokojnie jeśli weźmiemy pod uwagę dynamikę i zasięg wcześniejszych wzrostów- Hang Seng spadł o 4,1 proc. Oddala to widno pęknięcia bąbla spekulacyjnego i załamania cen akcji.
fot. mat. prasowe
Rynek surowców
Podobnie jak na rynku akcji, tydzień na rynku towarowym upłynął przy dużych emocjach i wysokiej zmienności, które przełożyły się na spadki głównych surowców. Już w pierwszych dniach mieliśmy silne spadki w wyniku umocnienia się dolara amerykańskiego oraz obaw o kondycję amerykańskiej gospodarki. W środę trend na eurodolarze się odwrócił i mieliśmy lekkie odreagowanie, jednak od czwartku powróciły spadki.
Ropa do wtorku potaniała o ponad 2 proc., i do końca tygodnia zmieniała się nieznacznie pozostając w okolicach 90 USD za baryłkę brent. Funduszom hedgingowym, które chcą zobaczyć ropę na poziomie 100 USD udało się obronić wspomniany poziom, pomimo niespodziewanego wzrostu zapasów tego surowca w czwartek.
Znacznie większe wahania mieliśmy na kursie miedzi, który pozostaje w trendzie spadkowym, pomimo że w środę kontrakt na ten surowiec na giełdzie w Nowym Jorku zyskał ponad 6 proc. Było to wynikiem trzęsienia ziemi w Chile (największy producent miedzi), które odcięło prąd do 12 kopalni w tym kraju. Jednak już następnego dnia poinformowano, że kataklizm nie będzie miał żadnego wpływu na wydobycie z tego kraju, a kurs miedzi oddał wzrosty z poprzedniego dnia z nawiązką.
Po dwunastu tygodniach podczas których złoto drożało jedenaście razy przyszedł czas na odreagowanie na tym rynku, które jest odpowiednio silne do wcześniejszych wzrostów. W ujęciu tygodniowym cena uncji złota spadła o ponad 5 proc. głównie w wyniku umocnienia dolara.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce