Jaka produkcja przemysłowa w Polsce w październiku 2007?
2007-11-19 11:37
© fot. mat. prasowe
Nadchodzące dni nie będą już tak obfite w publikacje makro, jak te poprzednie, ale kilka z nich i tak może skłonić do refleksji nad stanem gospodarki.
Przeczytaj także: W październiku 2007 insiders sprzedali akcje za 280 mln PLN
We wtorek poznamy produkcję przemysłową w Polsce za październik i dynamikę cen produkcji. Obydwie wartości są bardzo istotne - znając rosnące koszty zatrudnienia (11 proc.) i wzrost zatrudnienia (5 proc.) łatwo będzie zaobserwować co się dzieje z wydajnością pracy. Wzrost produkcji może być też dyskusyjny w przypadku eksporterów. Zaś co do cen, to jeszcze w piątek poznamy inflację bazową (NBP) - to będą argumenty dla RPP, która ma swoje posiedzenie w przyszłym tygodniu. Jeszcze we wtorek dowiemy się jak koniunkturę postrzegają bankowcy (wskaźnik Pengab). We wtorek także dane o liczbie nowych budów w USA i o pozwoleniach na budowę.SYTUACJA NA GPW
Na piątkowej sesji wartość obrotów wzrosła do 2,3 mld PLN, a spadek został powstrzymany - przynajmniej w odniesieniu do niektórych spółek. mWIG zyskał 1 proc. i zakończył sesję 193 pkt powyżej sesyjnego dołka (odrobił zatem 4 proc. przy bardzo wysokich obrotach, które przekroczyły 600 mln PLN), a WIG20 stracił zaledwie 0,1 proc. Nie możemy co prawda mówić o klasycznym dniu odwrotu na GPW, bo nie cały rynek zachował się tak dobrze jak mWIG, ale pojawiła się nadzieja na wyciszenie nastrojów. Wiąże się ona także z bliskością WIG i linii hossy od 2003 roku, która powinna służyć za silne wsparcie.
W nadchodzącym tygodniu 40 proc. analityków ankietowanych przez GPW spodziewa się wzrostu WIG20, a 27 proc. liczy na kontynuację spadków.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na piątkowej sesji w Stanach główne indeksy wahały się nieznacznie, chociaż towarzyszyły temu dosyć wysokie obroty. Najwidoczniej inwestorzy byli trochę zmęczeni dużą zmiennością, która utrzymywała się przez cały tydzień i wykorzystali brak ważniejszych publikacji makro na mały odpoczynek. Piątkową sesję S&P i Dow Jones skończyły pół procenta na plusie, natomiast brazylijski Bovespa nie zmienił wartości.
Początek tygodnia w Azji nie wypadł udanie - Nikkei spadł 0,7 proc., Kospi 1,7 proc., a Hang Seng o 0,1 proc. Trzecia spadkowa sesja z rzędu jest wynikiem zapowiedzi ograniczenia akcji kredytowej w Chinach w celu chłodzenia pędzącej gospodarki oraz drożejącego jena w wyniku obaw o sytuację w Stanach.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce