RPP podzielona w kwestii podwyżki stóp procentowych
2007-11-22 18:26
© fot. mat. prasowe
Na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zgłoszono wniosek o podniesienie stóp procentowych, ale nie uzyskał on wymaganej większości.
Przeczytaj także: Chiny świadomie finansowały deficyt USA
Z ujawnionego dziś protokołu z posiedzenia RPP 31 października, wynika że Rada jest nadal silnie podzielona, a różnice zdań dotyczą praktycznie dziedzin, które mogą mieć wpływ na inflację. Dla jednych wzrost cen żywności ma charakter stały, dla innych przejściowy (zakładają wzrost produkcji żywności w przyszłości). Część członków Rady sądzi, że mocny złoty pomoże w walce z inflacją, inna część nie jest pewna czy umocnienie złotego jest trwałe. Część uważa, że przedsiębiorstwa nie będą mogły dalej podnosić płac, bo słabnący wzrost gospodarczy to uniemożliwi (co osłabi presję inflacyjną), inni, że wprost przeciwnie - ożywienie na rynku pracy jest trwałe i wymusi dalszy wzrost płac.SYTUACJA NA GPW
Wreszcie. Okazuje się, że niewiele potrzeba naszemu rynkowi by znaleźć powód do odbicia. Wystarczy, że z USA przestaną napływać albo dane makro, albo informacje o przebiegu notowań. Po prawdzie w ostatnim czasie ukazuje się coraz więcej raportów analitycznych (CA/IB UniCredit), w których uwaga zwracana jest na spółki z segmentu średnich spółek notowanych na GPW. Wszyscy są świadomi, że przecena zaczyna odrywać się od fundamentów, a jest wynikiem nerwowej reakcji klientów funduszy inwestycyjnych.
Obroty na poziomie 1,9 mld PLN potwierdzają siłę odbicia, ale nie wskazują bynajmniej, że może mieć ono trwały charakter. Jak można było oczekiwać, mocniej drożały akcje małych i średnich firm, bo przecież to one wcześniej najmocniej taniały.
Odbicie się należało. Pytanie, czy będzie trwałe? Tego dowiemy się, kiedy go gry wrócą Amerykanie w przyszłym tygodniu.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce