Polska wypłaci odszkodowanie dla Eureko
2007-11-27 11:28
Przeczytaj także: Dane GUS: sprzedaż detaliczna w październiku 2007
PROGNOZA GIEŁDOWA
Przecena w USA mogłaby przerażać, gdyby nie dzisiejsze notowania w Azji, gdzie indeksy bardzo ładnie obroniły się przed głębszymi spadkami. Teza lansująca wizję, w której rynki wschodzące będą zachowywały się lepiej niż giełdy amerykańskie czy rozwinięte, może zyskiwać swoich zwolenników.
Jeśli chodzi o GPW, to można zaryzykować twierdzenie, że wczorajsza realizacja zysków była w pewnej mierze dyskontowaniem negatywnego przebiegu notowań w USA. Skala spadku na Wall Street robi jednak na tyle złe wrażenie, że zniżka może być jeszcze pogłębiona na otwarciu.
Dalej wszystko zależy od psychologii - część inwestorów uzna to za sygnał słabości rynku i zacznie sprzedawać. Ktoś, kto pamięta o wczorajszych danych o wzroście sprzedaży detalicznej i wcześniejszych o produkcji przemysłowej, uzna ten moment za okazję do kupna. Rozstrzygnięcie tak czy owak będzie gwałtowne, ale to jeszcze odległa przyszłość. Dziś nie oczekujemy, by któraś ze stron osiągnęła wyraźną przewagę.
WALUTY
Zmiany notowań euro do dolara nie są może duże, ale za to systematyczne. Kurs euro wzrósł do 1,486 USD i brakuje mu już tylko centa do rekordu wszech czasów. Co nie oznacza jeszcze, że rekord musi paść.
Jen spadł dziś rano o 1 proc. wobec dolara, ale później nastąpiła korekta tego ruchu - strata została ograniczona o połowę. Również o 0,5 proc. jen spada wobec euro i także w tym przypadku poranny spadek jena był większy. Szybka korekta tego ruchu wskazuje, że osłabienie jena nie jest bynajmniej trwałym trendem.
U nas dolar podrożał do 2,484 PLN, euro do 3,691 PLN, a frank do 2,261 PLN. Można powiedzieć, że po jedynym spokojniejszym dniu, złoty ponownie traci względy inwestorów, ale kluczowe rozstrzygnięcia jeszcze nie zapadły.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce