USA: indeks S&P Case/Shiller spadł o 4,5 proc. we wrześniu 2007
2007-11-27 18:23
© fot. mat. prasowe
To największy spadek cen nieruchomości odnotowany w ostatnich dwudziestu latach. Zarazem jednak, to spadek mniejszy niż spodziewał się tego rynek, który obstawiał ponad 5 proc.
Przeczytaj także: Polska wypłaci odszkodowanie dla Eureko
Tak czy inaczej tendencje nie są bynajmniej pozytywne. W II kwartale spadek cen wyniósł 3,3 proc., a zatem dynamika przybiera na sile. S&P/Case-Shiller podaje zmiany cen w stosunku rocznym, zatem porównanie dotyczy stanu w III kw. 2006. Zdaniem analityków amerykańskich to dopiero początek przeceny (takiego zdania jest cytowana przez Bloomberga Michelle Meyer). Potwierdzają to inne dane S&P/C-S - w październiku ceny spadły o 4,9 proc. To przede wszystkim efekt wystawiania domów na licytację przez banki, które nie otrzymują w terminie rat kredytowych. Z kolei niższe ceny domów źle wpływają na zaufanie konsumentów w USA - indeks zaufania spadł do 87,3 pkt, oczekiwano 91. pkt.SYTUACJA NA GPW
Mieliśmy wyraźną zniżkę WIG20 i niewiele słabszą indeksów małych i średnich spółek i to pomimo niezłego otwarcia w USA, gdzie wciąż trwa walka o obronę sierpniowych dołków. Tak samo zresztą jest u nas (WIG). Nie można jednak przesadnie dramatyzować - dzisiejsza zniżka odbyła się przy bardzo skromnych obrotach. 1,1 mld PLN na całym rynku akcji - to wynik najsłabszy od 1 października. Wtedy spadek obrotów poprzedził późniejsze zwyżki. Tym razem też są na to szanse, bo rynek nadal jest wyprzedany, ale z drugiej strony przełamanie dołków - jeśli nastąpi - byłoby silnym sygnałem sprzedaży. Prawdopodobnie właśnie to swoiste rozdroże sprawiło, że wielu inwestorów nie potrafiło podjąć dziś decyzji.
Podrożały akcje 70. spółek, potaniały 209.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce