USA: indeks S&P Case/Shiller spadł o 4,5 proc. we wrześniu 2007
2007-11-27 18:23
Przeczytaj także: Polska wypłaci odszkodowanie dla Eureko
Główne indeksy Starego Kontynentu drugi dzień z rzędu zanotowały ponad jednoprocentowe spadki. Po wczorajszej wyprzedaży spółek finansowych, dzisiaj inwestorzy najchętniej pozbywali się spółek surowcowych w wyniku silnych spadków ropy, miedzi oraz złota na rynkach towarowych. Tracił również producent telefonów Nokia po słabym skazaniu indeksu zaufania amerykańskich konsumentów. Nastrojów w Europie nie poprawiło nawet zielone otwarcie w Stanach- o godz. 16:30 S&P i Dow Jones zyskiwały odpowiednio 0,4 proc. i 0,6 proc. po informacji, że rząd Abu Dhabi zasili bank Citigroup kwotą 7,5 mld USD w zamian za 5-procentowy pakiet akcji. Niskie zwyżki świadczą jednak o niewielkiej chęci obozu byków do kupna. Nie można się temu dziwić, skoro ostatnia fala spadków przeceniła już amerykańskie spółki o ponad 10 proc., czyli najmocniej od początku czteroletniej hossy.
WALUTY
Rozpiętość wahań euro była dziś spora, wyniosła od 1,481 do 1,4905 USD, ale silne wahania nie układają się w jakiś trwały trend. Można powiedzieć, że im więcej się mówi o osłabieniu dolara i im bardziej dramatyczne prognozy jego dalszego spadku się pojawiają, tym mniejszą ochotę dolar ma spadać. Taka to już uroda rynku, że wydarzenia idą zwykle na przekór powszechnym opiniom. Póki co, mamy po prostu wahania, które ani nie potwierdzają, ani nie negują teorii o dalszym osłabieniu USD.
Co do jena - to po południu oglądamy dokładnie te same poziomu co i rano. Działo się więc niewiele.
Również u nas kurs dolara trzymał się w okolicach 2,48 PLN. Euro próbowało wyjść do 3,70 PLN, ale kończy dzień o grosz niżej. Frank nieznacznie staniał w ciągu dnia - do 2,258 PLN. Rynek czeka na rozstrzygnięcia, ale na razie waluty nie wychodzą powyżej poziomów oporu, a jeśli się do nich zbliżą, natychmiast są sprzedawane.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce