Rynek walutowy listopad 2007
2007-11-30 17:15
Przeczytaj także: Rynek walutowy wrzesień 2007
Maleje atrakcyjność strategii carry tradeUcieczka z ryzykownych aktywów w wyniku strachu przed prawdziwym obliczem kryzysu na rynku ryzykownych kredytów hipotecznych musiała odbić się na kierunkach przepływów kapitału na świecie. Pierwszą reakcją na spadki i wzrost ryzyka było oczywiście zamykanie przez inwestorów pozycji otwartych z wykorzystaniem strategii carry trade, dzięki czemu znacząco na wartości zyskał jen, który jest tradycyjnym paliwem dla tego typu transakcji. Kurs USDJPY spadł w listopadzie z okolic 116 w rejon 107, czyli o niemal 8%, natomiast EURJPY trzymał się nieco lepiej, gdyż stracił „tylko” ok. 9 jenów za euro (nieco ponad 5%).
Miesiąc próby dla polskiej złotówki
Załamanie giełd było również istotne dla innych walut, zwłaszcza bardziej ryzykownych walut krajów wschodzących. Do tego koszyka zalicza się również Polska i nasza złotówka, dla której listopad był miesiącem próby. Załamanie na rynkach akcyjnych stało się okazją dla eksporterów by wykorzystać wzrostową korektę dla zawarcia transakcji zabezpieczających. W zdecydowanie lepszej sytuacji znalazły się przedsiębiorstwa dostarczające towary na rynek europejski, gdyż listopadowa korekta podbiła kurs EURPLN z okolic 3,60 (historyczny dołek) powyżej 3,69. Słabnący od dłuższego czasu dolar uniemożliwił taki zabieg eksporterom do USA, gdyż ograniczył skalę korekty do zaledwie kilku groszy, a barierą nie do przebicia dla USDPLN stał się rejon 2,5250-2,53. Osłabienie złotówki miało jednak charakter czysto korekcyjny, o czym najlepiej świadczy powrót kursów par złotowych do tendencji spadkowej pod koniec miesiąca. EURPLN w ostatnim dniu listopada spadł poniżej 3,62, natomiast USDPLN oscyluje w pobliżu 2,45.
Kurs EURUSD na poziomie 1,6?
Po krótkim podsumowaniu wydarzeń listopada wróćmy jednak do oceny sytuacji, w jakiej znalazła się amerykańska waluta. Na pierwszy rzut oka obraz ten nie jest zbyt optymistyczny dla dolara, gdyż wszystko wydaje się wskazywać na nieuchronność jego dalszej przeceny. Z jednej strony obraz techniczny rynku eurodolara potwierdza siłę długoterminowego trendu wzrostowego, a z drugiej ciosem dla dolara są również czynniki fundamentalne. Kluczowym wydarzeniem z technicznego punktu widzenia było przebicie się 20 września kursu EURUSD przez barierę w postaci lekko wznoszącej się linii oporu, która od połowy ubiegłego roku zatrzymała już 3 poważne ataki. Pokonanie tak silnego oporu stanowi wyraźny sygnał do zakupu, który został wykorzystany przez zdecydowaną większość uczestników rynku. Od tamtej pory EURUSD niemal nieprzerwanie rósł, a pojawiające się niekiedy korekcyjne spadki miały ograniczony zasięg.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 03-28.02.14
oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz miesięczny