Rynek kredytowy wpłynie na decyzję Fed?
2007-12-03 10:44
Przeczytaj także: USA: rośnie sektor finansowy
Być może zobaczymy jakąś reakcję na publikację amerykańskiego instytutu ISM. Od dłuższego czasu balansuje on na krawędzi recesji, więc duży spadek osłabiłby dolara i mógłby lekko przestraszyć graczy giełdowych. Jednak ten strach zostałby zmniejszony zwiększeniem prawdopodobieństwa obniżki stóp. Nieoczekiwany wzrost indeksu pomógłby zarówno dolarowi jak i akcjom.Kolejna słaba sesja w Warszawie
W piątek złoty nadal się umacniał. Tym razem przed południem pomagał naszej walucie rosnący kurs EUR/USD. Widać też było, że wzmocnił naszą walutę raport o polskim PKB. Okazało się, że wzrósł on w trzecim kwartale aż o 6,4 procent (oczekiwano 5,9 procent.). Szczególnie cieszyć mógł wzrost inwestycji, ale obawiać się też należy, że spory udział w tym dobrym odczycie mógł mieć wzrost zapasów.
W drugiej części dnia sytuacja nieco się zmieniła, ale nie była to zmiana korzystna dla naszej gospodarki. Szybki spadek kursu EUR/USD doprowadził do kosmetycznego osłabienia złotego do dolara i całkiem sporego wzmocnienia do euro. Kurs EUR/PLN testuje wsparcie na wysokości 3,60 PLN – jeśli je przełamie to szybko ruszymy ku 3,50 USD. Siła złotego polegała na tym, że nie stracił do obu głównych walut w następstwie spadku EUR/USD. Na rynkach pojawił się znowu apetyt na ryzyko i stąd powrót pro-złotowych nastrojów. Jednak, jeśli kurs EUR/USD będzie nadal spadał (to całkiem możliwe) to dzisiaj nasza waluta trochę osłabnie. Kluczowym momentem będzie opublikowanie o 16.00 indeksu instytutu ISM.
GPW rozpoczęła piątek wzrostem indeksów, ale wielkiego przekonania do kupna akcji nie widziałem. Nic dziwnego, bo czwartkowa sesja, podczas której WIG20 doszedł szybko do dwuprocentowego wzrostu a zakończył ledwo drgnięciem, musiał mocno graczy zaniepokoić. Kolejny raz najlepiej zachowywał się sektor małych i średnich spółek. W tym też nie było nic dziwnego – im większe spadki tym mocniejsze odbicie. Jednak końcówka sesji była fatalna. Fixing zdjął z WIG20 prawie 35 pkt., czyli jeden punkt procentowy i sesja zakończyła się znowu kosmetycznym wzrostem tego indeksu. Niepokojące było to, że znacznie wzrósł obrót i bardzo słabo zachowały się banki (przede wszystkim Pekao i BZ WBK.
Po dwóch takich dziwnych sesjach gracze będą się już bali kupować akcje. Rynek jest bardzo słaby, ale nadal nie wiemy, czy to nie jest pułapka. Nie pozostaje nic innego jak sprawdzenie naszego rynku w boju. Nie zawsze to, co widzimy podczas kolejnych sesji jest prawdziwym stanem nastrojów. Kluczowe będzie zachowanie GPW, wtedy, kiedy w USA rozpocznie się korekta (być może już dzisiaj). Jeśli rynek jest tak słaby, jak na to wygląda to indeksy mocno spadną. Jeśli mocny, jak powinien być, to niespodziewanie mocno wzrosną. Zachowując bardzo dużą ostrożność trzeba pamiętać o tym, że WIG utworzył formację małego podwójnego dna (zapowiada zwyżki), a na oscylatorach pojawiały się sygnały kupna.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
USA: dane lepsze od oczekiwań nie pomogły
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion