Aktywność gospodarcza przedsiębiorstw w centum uwagi
2007-12-03 11:38
© fot. mat. prasowe
W tym tygodniu na rynki trafią raporty o aktywności gospodarczej przedsiębiorstw z różnych krajów i sektorów. Raporty nie powinny zawierać wskazań recesyjnych.
Przeczytaj także: Jaki PKB w USA w III kwartale 2007?
Wobec pewnej przewidywalności decyzji Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego, których decyzje poznamy w czwartek, wydarzeniem tygodnia staje się piątkowy raport z rynku pracy w USA. Inwestorzy spodziewają się, że amerykańska gospodarka stworzyła w listopadzie 75 tys. nowych etatów, co - biorąc pod uwagę obserwowany ostatnio wzrost liczby wypłacanych nowych zasiłków dla bezrobotnych - byłoby dobrym wynikiem. Inwestorom pozostaje czekać na tę publikację - po bankach centralnych rynek nie spodziewa się zmiany stóp procentowych. Po różnego rodzaju publikacji wskaźników ISM i PMI (jest ich w tym tygodniu 12), rynek nie spodziewa się sygnalizacji recesji.SYTUACJA NA GPW
W piątek WIG20 po raz kolejny próbował uporać się z poziomem 3600 pkt i po raz kolejny mu się to nie udało. Inwestorzy bardzo poważnie podeszli do zmagań indeksu z poziomem oporu, co widać po skali zawieranych transakcji - podliczono je na całym rynku na 2,4 mld PLN. Wyraźnie wzrosło zainteresowanie inwestorów akcjami spółek o średniej kapitalizacji - jak Grajewo, Millennium czy Getin, a indeksy małych i średnich firm radziły sobie lepiej niż WIG20 zyskując grubo ponad 2 proc. i kończąc notowania na najwyższych poziomach dnia. Widzimy więc powrót inwestorów do spółek z drugiej ligi, co ma związek z ostatnią przeceną tego sektora na GPW i apetytami inwestorów na tanie akcje mocnych fundamentalnie firm.
W nadchodzącym tygodniu 60 proc. analityków ankietowanych przez GPW spodziewa się wzrostu WIG20, a tylko 12 proc. oczekuje jego spadku.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na piątkowej sesji na Wall Street główne indeksy rosły czwarty dzień z rzędu dzięki spekulacjom, że FED obniży stopy procentowe na najbliższym spotkaniu. Wprawdzie podczas sesji część inwestorów zrealizowała zyski do czego impulsem była słabsza od oczekiwań publikacja wzrostu przychodów i wydatków Amerykanów w październiku, jednak końcówka należała do byków. W rezultacie, przy wysokich obrotach S&P zyskał 0,8 proc., a Dow Jones 0,5 proc. Brazylijski Bovespa zyskał w piątek 1,4 proc.
Pozytywny przebieg notowań w Stanach spowodował wzrosty na porannej sesji w Azji, jednak inwestorzy wykorzystali je do realizacji zysków. Pogorszenie nastrojów było udziałem zapowiedzi obniżania ratingów instytucji finansowych przez agencję Moody's, po której zaczął umacniać się jen. Nikkei stracił 0,3 proc., Kospi 0, 2 proc., a Hang Seng zyskał 0,05 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce