eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKurs USD wciąż niestabilny

Kurs USD wciąż niestabilny

2007-12-05 10:37

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Wczorajszy dzień był kontynuacja poniedziałkowej stabilizacji na EURPLN, którego zakres wahań w dalszym ciągu wyznacza przedział 3,60-3,62. Rynek wyraźnie czeka na jakiś impuls i przygotowuje się do silniejszego ruchu. Najprawdopodobniej bodźcem do większego ruchu będą dane publikowane z gospodarki amerykańskiej. Silne wsparcie wyznacza dopiero linia poprowadzona po ostatnich minimach przebiegająca na poziomie 3,58, natomiast opór w dalszym ciągu wyznacza 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym, przebiegająca obecnie w rejonie 3,62. Najlepszą strategią w przeciągu dniu było handlowanie w wyżej wspomnianym zakresie. Większe pozycje otwieralibyśmy dopiero po deklaracji codo kierunku dalszego ruchu. Ostatnio na EURPLN taka dłuższa stabilizacja zakończyła się powrotem do trendu wzrostowego na złotym.

EUR/USD

Podobnie jak ostatnie dane na temat inflacji CPI, wczorajszy odczyt cen producentów był również wyższy. Z jednej strony ECB musi mieć na uwadze wolniejsze tempo wzrostu, a z drugiej wyższą inflację. Eurodolar kontynuował spadki w okolice linii trendu, a wczorajsze dane na temat inflacji PPI były bodźcem do testu 1.47 i powrotu w bardziej neutralne rejony dla EURUSD. Jak na razie w dalszym ciągu broniona jest linia trendu wzrostowego przebiegająca w okolicy 1,4600/20. Obecnie kurs znajduje się blisko silnej strefy oporu wyznaczonej przez rejon 1,4750-1,4780. Wczorajsze istotne umocnienie euro nie zmieniło znacząco sytuacji technicznej wobec czego ponowny test 1,4620 jest jak najbardziej prawdopodobny. W dużej mierze jednak kurs będzie pod wpływem publikowanych w dniu dzisiejszych danych makroekonomicznych, w szczególności z USA.

GBP/USD

Funtdolar wybił się dzisiaj dołem z dwudniowego zakresu waha z przedziale 2,05-2,07. Pierwszą oznaką do realizacji właśnie takiego scenariusza był układ geometryczny 61,8% i 50% zniesienia fib będący pierwszym symptomem odwrotu od długoterminowego trendu wzrostowego. Obecnie silne wsparcie na tej parze widzielibyśmy dopiero na poziomie 2,0350 wyznaczony przez minimum z 16 listopada bieżącego roku. Dziś poznamy indeks PMI z sektora usług a jutro decyzje odnośnie stóp procentowych. Choć większość analityków spodziewa się, że stopy zostaną utrzymane na obecnym poziomie, to podobnie jak Bank Kanady, BoE może nas zaskoczyć swoją decyzją. Spodziewamy się, że GBP pozostanie słabszy, również ze względu na obecna sytuację techniczną na EURGBP.

USD/JPY

Wczoraj jen pozostawał mocniejszy. W czasie sesji amerykańskiej na nowo odżyły obawy związane z pogłębieniem się negatywnego wpływu zawirowań na rynkach kredytowych na wyniki instytucji finansowych i całą gospodarkę USA. Zgodnie z tym co pisaliśmy, sytuacja techniczna nie przemawiała za silnymi spadkami na USDJPY i w rezultacie obroniony był poziom 109,57. Poziom ten stanowi obecnie silne wsparcie wynikające z geometrii (41,4% zniesienia fali wzrostowej z poziomu 107,22), na którym ukształtowała się formacją podwójnego dna sygnalizująca dalsze wzrosty na USDJPY. Najprawdopodobniej ponownie będzie testowana od dołu linia poprowadzona po ostatnich maksimach przebiegająca na poziomie 110,80.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: