eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweŚwiąteczne pożyczki: jak nie wpaść w pułapkę?

Świąteczne pożyczki: jak nie wpaść w pułapkę?

2007-12-05 11:42

Przeczytaj także: Zakupy na raty


Co robić?

Pozostaje zatem pytanie, co zrobić gdy brakuje nam gotówki na święta. Okazuje się, że warto na początek udać się do banku, w którym prowadzimy rachunek. Najlepszym sposobem na zdobycie dodatkowych pieniędzy jest uruchomienie linii kredytowej w rachunku czyli. tzw. kredytu odnawialnego. Bank, który nas obsługuje, dokładnie wie jak wygląda nasza sytuacja finansowa i nie musi ponosić zbędnego ryzyka, dzięki czemu oprocentowanie może być nawet o połowę niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych. Procedura przyznania kredytu w rachunku trwa zazwyczaj do dwóch tygodni, więc można jeszcze zdążyć przed świętami. Jeśli jednak nie starczy czasu na załatwienie formalności, to trzeba skorzystać z opisanych wcześniej kredytów gotówkowych.

Wybierając ofertę trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
  • Czym łatwiej tym drożej - ta zasada obowiązuje przy kredytach. Pamiętaj, że obietnica szybkiej pożyczki bez zaświadczeń i żyrantów wiąże się wysokim oprocentowaniem. Dlatego nie czekaj z szukaniem kredytu na ostatnią chwilę.
  • Przed podpisaniem umowy poproś o wyliczenie RRSO - Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Tylko ten parametr pozwoli Ci ocenić wszystkie koszty kredytu i porównać go z innymi. Pamiętaj, aby wyliczać RSSO konkretnie dla Twojej pożyczki, a nie przykładowej, ponieważ wysokość oprocentowania różni się w zależności od kwoty i okresu spłaty. Jeżeli pożyczkodawca nie chce Ci udzielić takiej informacji zrezygnuj z dalszych rozmów.
  • Nie podpisuj umowy od ręki. Weź wzór umowy do domu i spokojnie zapoznaj się z nim w domu. Jak możesz to pokaż umowę znajomemu lub swojemu doradcy finansowemu. Jeśli pożyczkodawca nie chce Ci dać umowy, zrezygnuj z dalszej rozmowy.
  • Korzystaj z usług banków lub SKOK-ów, a nie firm parabankowych. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że zostaniesz oszukany.
  • Zawsze czytaj wszystkie przypisy oznaczone gwiazdkami lub pisane małym drukiem. Czym mniej wyraźny tekst, tym ważniejszy.
  • Nie bierz więcej niż potrzebujesz. Korzystając z zakupu na raty nie bierz karty kredytowej.
  • Jeśli masz problem ze spłacaniem już zaciągniętego kredytu, natychmiast poinformuj o tym bank. Zazwyczaj banki starają się pomóc rozwiązać problem i idą na rękę klientom. Jeśli nie będziesz się komunikował z bankiem, to zostaniesz wpisany na listę nierzetelnych klientów i przynajmniej przez kilka lat nie dostaniesz korzystnego kredytu w żadnym banku.
  • Zasada najważniejsza - nie ma nic za darmo. Jeśli ktoś obiecuje Ci darmowy kredyt lub kartę kredytową to znaczy, że gdzieś tkwi haczyk. Znajdź go zanim podejmiesz decyzję.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: