Europejski Bank Centralny i Bank Anglii ustalą stopy procentowe
2007-12-06 10:32
© fot. mat. prasowe
Rynki i inwestorzy spodziewają się, że zarówno Bank Anglii jak i Europejski Bank Centralny utrzymają stopy procentowe na niezmienionych poziomach.
Przeczytaj także: Kredyty subprime: raty zamrożone na 5 lat?
Jeśli takie będą też ich decyzje, to z punktu widzenia inwestorów ważniejsze mogą okazać się szczegóły planu ratowania rynku kredytów hipotecznych, które dziś mają zostać ogłoszone przez prezydenta USA. Coraz więcej tych szczegółów przecieka do agencji Bloomberg - raty kredytów subprimie mają być zamrożone na pięć lat, począwszy od stycznia tego roku. Sprawa dotyczy tych, którzy zaciągali tego rodzaju kredyty hipoteczne między 2005 i 2007 rokiem, nie mają na własność więcej niż 3 proc. udziału własnego w nieruchomości i nie stać ich na spłatę wyższych rat. To może być 200-500 tys. osób, jedna czwarta właścicieli domów na kredyt subprime.SYTUACJA NA GPW
Wczorajsze notowania kończą - przynajmniej chwilowo - rozważania na temat końca hossy na GPW. WIG20 wybił się ze stabilizacji między 3400 i 3600 punktów, w której przebywał przez ostatnie trzy tygodnie. Wybicie zostało potraktowane przez wielu inwestorów jako wiarygodny sygnał kupna, co dodatkowo przyspieszyło tempo zwyżek. Można także domniemywać, że częściowo wzrost był zasługą kapitału zagranicznego, za czym przemawia umocnienie złotego w ostatnich dniach i koncentracja obrotów na największych spółkach na GPW. W końcówce sesji przyspieszyły także zwyżki indeksów sWIG i mWIG - szerokość rynku, która uczestniczyła w zwyżce trzeba uznać za potwierdzenie siły popytu, podobnie jak wzrost obrotów do 2,2 mld PLN. Podrożały akcje 251. spółek (średnio o 3,6 proc.), potaniały 56.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Główne indeksy Wall Street silnie wzrosły na wczorajszej sesji dzięki bardzo pozytywnym informacjom z amerykańskiego rynku pracy. Raport ADP pokazał wzrost zatrudnienia w listopadzie o 189 tys. przy rosnącej wydajności i spadających jednostkowych kosztach pracy. W rezultacie S&P i Dow Jones zyskały po półtora procenta przy rosnących obrotach, co w wypadku drugiego ze wspomnianych indeksów oznacza zamknięcie na poziomie najwyższym od miesiąca.
Nowe maksimum lokalne ustanowił również japoński Nikkei, który wzrósł o 1,7 proc., zarówno dzięki zielonej sesji w Stanach, jak i taniejącemu jenowi, który zwiększa rentowność japońskich eksporterów. Na rynkach wschodzących wzrosty wywindowały brazylijski Bovespa 2,3 proc. wyżej, a Kospi i Hang Seng odpowiednio 0,8 proc. i 1,2 proc. na plusie.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce