Citigroup obniża prognozy strat
2007-12-11 11:14
Przeczytaj także: Mocny złoty zmusi NBP do interwencji?
Na rynku EUR/PLN do 16.00 panował spokój, ale potem również ten kurs zaczął spadać. Rynek jest wyprzedany technicznie, ale w silnym trendzie takie wyprzedanie przez dłuższy czas może nie doprowadzać do korekty.Dzisiaj decyzja, co do kierunku kursów zapadnie po posiedzeniu FOMC. Mimo wczorajszej korekty wzrostowej na rynku EUR/USD dolar jest silny (w stosunku do euro). Gdyby tak nie było to rynek zachowywałby się przez ostatnie 2 tygodnie zupełnie inaczej. Jeśli mam rację to po decyzji FOMC, pod byle pozorem dolar się wzmocni. Gdyby jednak stopa dyskontowa została obcięta o 50 pb., a główna o 25 pb. to taki rozwój sytuacji będzie mało prawdopodobny. Dużo zależy od komunikatu po posiedzeniu FOMC, ale nie oczekuję tego, żeby był „gołębi”. Fed i tak robi to, co chcą rynki, więc musi zachować pozory. A względna „jastrzębiość” pomagałaby dolarowi, co może zaszkodzić złotemu.
GPW zachowywała się w poniedziałek podobnie jak inne rynki europejskie. Też rozpoczęliśmy sesję małym minusem, a jak tylko w Niemczech, czy we Francji pojawiały się maleńkie plusy to u nas natychmiast zlecenia koszykowe pociągnęły WIG20 mocno do góry. Tak mocno, że nawet zaatakowany został opór w oknie bessy z 7.11 (3.728 pkt.). Bardzo mocna była część sektora bankowego (BZ WBK, PKO BP). Jednak od 13.00 indeksy zaczęły się osuwać i osuwały się tak do 15.30, a WIG20 wrócił prawie do poziomu piątkowego zamknięcia. Dzięki podciągnięciu na koniec sesji udało się wygenerować mały wzrost WIG20, ale sesja znowu wyglądała słabo. Duże obroty, małe wzrosty, podciągnięcie indeksu na początku sesji, a potem ciągłe osuwanie indeksów sprawiało wrażenie dystrybucji akcji.
Być może fundusze zakładają, że po decyzji FOMC nastąpi globalna realizacja zysków, a zbliżający się dzień wygasania grudniowej sesji kontraktów (21.12) postawi kropkę nad i. Inaczej mówiąc część graczy przygotowuje się do spadków. Mogą mieć rację, jeśli chodzi o dzień wygasania kontraktów, ale raczej się mylą, jeśli chodzi o reakcję na decyzję Fed (nie mówię o krótkotrwałej realizacji zysków). W tej sytuacji rynek dzisiaj powinien być jeszcze bardziej niepewny niż wczoraj. Myślę, że ogólnie oczekuje się przed decyzją FOMC marazmu lub wzrostu indeksów, ale widząc dziwne zachowanie naszego rynku wcale się nie zdziwię, jeśli przeważy chęć schowania części zysków do kieszeni.
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion