Aktywa TFI spadły o 6,7 proc. w XI 2007
2007-12-11 18:15
© fot. mat. prasowe
Spadek bardzo drastyczny, a jego przyczyną - zdaniem analityków serwisu AnalizyOnLine była przecena na giełdzie i największy od sześciu lat miesięczny spadek indeksu WIG.
Przeczytaj także: Chiny: inflacja najwyższa od 11 lat
Nic zatem dziwnego, że największy spadek aktywów zanotowały fundusze inwestujące w akcje na GPW - 14,9 proc., przy czym fundusze nakierowane na akcje małych i średnich spółek straciły aż co czwartą zarządzaną złotówkę. Autorzy raportu podkreślają, że największy dotąd odpływ aktywów (saldo wpłat i umorzeń) miał miejsce w styczniu 2007 roku i zabrał wówczas jedną czwartą zarządzanych aktywów. Tymczasem umorzenia w listopadzie zabrały tylko 1 proc. aktywów w TFI. Jednocześnie o prawie 13 proc. wzrosły aktywa funduszy akcji rynków wschodzących, a aktywa funduszy bezpiecznych wzrosły o 12 proc.SYTUACJA NA GPW
Tylko przez półtorej godziny WIG20 utrzymał się powyżej 3700 pkt. Poziom techniczny ważny kilka dni temu, dziś miał już tylko symboliczne znaczenie. Przez resztę dnia indeks najpierw osunął się niżej, później ustabilizował. Można mówić o pewnego rodzaju zapobiegawszych spadkach, o sprzedaży akcji z wyprzedzeniem faktów. Te fakty to oczywiście dzisiejsza decyzja Fed o stopach procentowych i próba zdyskontowania reakcji rynków amerykańskich na tę decyzję. Spadek jednak nie był u nas głęboki, a co ważniejsze miał miejsce przy zmniejszonych nieco obrotach, które podliczono na 1,65 mld PLN. Podrożały akcje 97., spółek, potaniały równo o 100 więcej. Przewaga obrotów przy taniejących.
W oczach wielu inwestorów, jutrzejsza sesja może mieć kluczowe znaczenie. Lecz będzie to tylko reakcja na reakcję, a nie zmiany o charakterze fundamentalnym - warto o tym pamiętać.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce