FOMC: główna i dyskontowa stopa procentowa o 25 pb. w dół
2007-12-12 10:11
Przeczytaj także: Citigroup obniża prognozy strat
Nie poprawiła nastrojów publikacja indeksu koniunktury niemieckiego instytutu ZEW. Co prawda od dawna nie ma on żadnego znaczenia prognostycznego, ale nie mogło się spodobać, że spadek indeksu był większy od prognozowanego i sięgnął poziomu 15 – letniego minimum. Sesja zamknęła się niewielkimi spadkami indeksów – była to klasyczna realizacja zysków przed posiedzeniem FOMC.Inwestorzy amerykańscy od początku wtorkowej sesji promienieli optymizmem. Widać go było na prawie wszystkich rynkach. Przed decyzją FOMC dolar nieznacznie się wzmacniał, ale surowce reagowały tak jakby mocno tracił. Zyskało złoto i bardzo mocno, o 3 procent, drożała ropa. Wszystko dlatego, że Fed obniży i będzie obniżał stopy, co docelowo osłabi dolara i uratuje gospodarkę amerykańską przed recesją. Tylko miedź staniała, co powtórnie sygnalizuje, że ten rynek jest bardzo słaby.
Indeksy giełdowe od początku sesji rosły. Oprócz czekania na decyzje FOMC powodem były informacje ze spółek. Dokładnie z dwóch spółek. Texas Instruments podwyższył prognozę sprzedaży, a AT&T zapowiedział skup własnych akcji za 15,2 mld USD. Mało kto miał ochotę reagować na zapowiedzi Freddie Mac, drugiej co do wielkości amerykańskiej firmy będącej źródłem finansowania kredytów hipotecznych. Zarząd firmy zapowiedział, że jej straty w czwartym kwartale nie będą mniejsze niż w trzecim. Prognozował też, że rynek nieruchomości czeka trudny okres.
Decyzja Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) nie mogła nikogo zaskoczyć, a jednak reakcja była niezwykle gwałtowna i bardzo negatywna. Komitet obniżył główną i dyskontową stopę procentową o 25 pb. (odpowiednio do 4,25 proc. i 4,75 proc.). Indeksy gwałtownie po tej decyzji zanurkowały (indeks S&P 500 w ciągu 15 minut stracił blisko dwa procent) pokazując, że amerykańscy gracze byli wręcz pewni, że Fed da im dużo większy przedświąteczny prezent niż był w stanie dać. Z tej reakcji wynika, że graczy przekonanych, że FOMC podejmie bardziej „śmiałe” (w cudzysłowie, bo według mnie nie byłyby śmiałe tylko nieracjonalne) decyzje było bardzo dużo. Tymi wymarzonymi rozwiązaniami byłoby cięcie głównej lub dyskontowej stopy o 50 pb.
Nie można było wykluczyć, że Komitet rzeczywiście obniży mocno stopę dyskontową, ale co do głównej to chyba tylko marzyciele mogli zakładać, że na tym etapie zdecyduje się na takie dziwne posunięcie. Komunikat po posiedzeniu dobił obóz byków. Komitet stwierdził, że „Jeśli chodzi o inflację bazową to sytuacja się umiarkowanie poprawiła, ale wysokie ceny surowców i energii (oprócz innych czynników) mogą wywierać presję na wzrost inflacji”, więc Fed musi „dokładnie monitorować rozwój sytuacji”. Stwierdzono też, że rozwój sytuacji ze szczególnym uwzględnieniem pogorszenia stanu sektora finansowego, „zwiększa niepewność odnośnie rozwoju gospodarczego i inflacji” (tu niepokoiło szczególnie „i inflacji”). Można więc powiedzieć, że Fed oświadczył graczom: sytuacja jest trudna, ale inflacja nadal nam zagraża, więc możecie liczyć na więcej tylko wtedy jeśli inflacja nie będzie rosła albo jeśli sytuacja gospodarcza znacznie się pogorszy.
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion