Insajderzy kupili akcje za 331 mln PLN
2007-12-12 11:21
© fot. mat. prasowe
W listopadzie osoby pełniące najważniejsze funkcje w spółkach giełdowych wydały na zakupy rekordową kwotę 331 mln PLN. Wartość sprzedanych akcji spadła do 113 mln PLN.
Przeczytaj także: Chiny: inflacja najwyższa od 11 lat
Nasz najnowszy raport na temat zachowania insajderów publikuje dziś "Rzeczpospolita". Okazuje się, że podobnie jak w wakacje, spadki na giełdzie zostały wykorzystane do zakupów akcji przez osoby mające dostęp do informacji publicznych, z tym że w listopadzie kwota wydana na zakupy akcji była najwyższa w tym roku. Warto także zwrócić uwagę, że łączna liczba transakcji wyniosła ok. 400 - to dwa razy więcej niż zwykle. Inwestycje dotyczyły także większej liczby spółek niż zazwyczaj - jeśli chodzi o kupno i mniejszej, gdy mówimy o sprzedaży.SYTUACJA NA GPW
Wczorajsza sesja była pewną formą obrony przed - wczoraj jeszcze tylko domniemaną, dziś już rzeczywistą - realizacją zysków na giełdach amerykańskich. Część inwestorów przewidywała taki scenariusz, a ci którzy sądzili inaczej, nie kwapili się z zakupami -stąd spadek indeksów. W szerszym kontekście warto zauważyć, że inwestorzy w czwartek, piątek i poniedziałek zaangażowali spory kapitał (obroty po 2 mld PLN dziennie), a WIG20 zyskał w tym czasie ledwie 40 punktów, mWIG i sWIG spisały się jeszcze słabiej. Ten wysiłek okazał się bardzo kosztowny dla strony popytowej - nie udało się przedłużyć wzrostów.
Wczoraj podrożały akcje 97. spółek, potaniały 197. Przewaga obrotów, które podliczono na 1,65 mld PLN przy spółkach taniejących.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Rozczarowująca decyzja FED pociągnęła główne indeksy nowojorskiego parkietu na ponad dwuprocentowe minusy przy obrotach najwyższych od tygodnia. Wprawdzie spodziewano się obniżenia stóp o 25 pkt. bazowych, niemniej inwestorzy po cichu liczyli na jeszcze większą obniżkę, a jej brak był impulsem do odreagowania silnych wzrostów z ostatnich dwóch tygodni. Naturalnie, najbardziej ucierpiała branża finansowa oraz spółki budowlane, które traciły najwięcej w historii po tym, jak Ben Bernanke wspomniał o pogorszeniu sytuacji na rynku nieruchomości jako jednym z powodów poluzowywania polityki pieniężnej.
Spadki na Wall Street pociągnęły za sobą przecenę również na parkietach azjatyckich, jednak była ona znacznie płytsza. Spokojniej do decyzji FED podeszli również inwestorzy w Brazylii, gdzie indeks Bovespa stracił wczoraj 1,4 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce