Rynek nieruchomości w USA: poznamy nowe dane
2007-12-18 10:35
© fot. mat. prasowe
Wiadomością dnia będą dane o wydanych zezwoleniach na budowę nowych domów w USA (oczekiwany spadek o 1,7 proc.) i liczbie budów rozpoczętych (oczekiwany spadek o 3,3 proc.).
Przeczytaj także: Poznamy wzrost wynagrodzeń w Polsce w XI 2007
Ponieważ jednak rynki finansowe w dużym stopniu zdyskonotowały już spowolnienie w sektorze budowlanym w USA, reakcja na te dane nie musi być silna. Warto za to zwrócić większą uwagę na wskaźniki inlfacji w Wielkiej Brytanii i Kanadzie oraz bilans handlowy Unii Europejskiej (oczekiwana nadwyżka 2,5 mld EUR). Inflacja, która rośnie na świecie może być także jednym z sygnałów dla naszej RPP, do podjęcia działań (posiedzenie RPP rozpoczyna się dziś), ponieważ jest to ten element, który Polska importuje razem ze sprowadzanymi dobrami. Na koniec dziś raport kwartalny opublikuje bank Goldman Sachs - ten sam, który latem zarobił na kryzysie na rynku kredytów.SYTUACJA NA GPW
Trzecia przecena z rzędu sprowadziła WIG20 o 250 punktów niżej (łącznie). Tym razem przy spadkach wzrosły także obroty, a inwestorzy nie dostali żadnego sygnału, że wkrótce sytuacja może się poprawić, bowiem WIG20 zakończył notowania na najniższym poziomie dnia, a gdyby sesja miała trwać dłużej, zniżki pewnie jeszcze by się pogłębiły.
Indeks zbliżył się już na wyciągnięcie ręki do dołków z listopada i ewentualnie na ich poziomach inwestorzy mogą próbować bronić rynku.
Wzrost obrotów do prawie 2 mld PLN nie pozostawia wątpliwości, że to sprzedający mają przewagę, widać to także po silnych spadkach pozostałych indeksów i po samej statystyce sesji. Podrożały akcje 50. spółek, potaniały 259 (średnio o 4,0 proc.).
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Główne indeksy Wall Street straciły wczoraj 1,5 proc. zaliczając najgłębszy dwudniowy spadek od ponad 3 miesięcy. Pogorszenie nastrojów jest wynikiem obaw o wyraźne spowolnienie w Stanach w 2008 roku, na czym ucierpiały najbardziej spółki surowcowe (przy taniejącej miedzi) oraz energetyczne. Silnie zniżkowały również akcje producenta sprzętu budowlanego Caterpillar po prognozie banku Morgan Stanley, że sprzedaż w tym segmencie wyraźnie spadnie. Warto jednak zauważyć, że obroty przy ostatnich spadkach nie są specjalnie wysokie, co daje lekką nadzieję na poprawę nastrojów przed końcem roku, chociaż ciężko byłoby znaleźć dla tego uzasadnienie fundamentalne.
Rynki azjatyckie odpoczywają po czterech spadkowych sesjach z rzędu - indeksy Hang Seng i Kospi zyskały dzisiaj kilka dziesiątych procenta, natomiast japoński Nikkei został przeceniony w podobnym stopniu.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce