Greenspan: USA może grozić stagflacja
2007-12-18 11:00
Początek tygodnia przyniósł odreagowania zeszłotygodniowych silnych ruchów umacniających walutę amerykańską. Jednak zgodnie z tym co już sygnalizowaliśmy wcześniej, grudzień nie będzie sprzyjał kontynuacji długoterminowych trendów.
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Zmniejszenie oczekiwań na agresywne obniżki stóp procentowych przez Fed, nieco lepsze dane z realnej gospodarki a także zaskakująco dobre dane na temat salda obrotów bieżących i przepływów kapitału do USA powinny w dalszym ciągu wspierać dolara. Jak wynika z poniedziałkowych danych opublikowanych przez Departament Skarbu, w październiku do USA napłynęło 114 miliardów dolarów długoterminowego kapitału, podczas gdy analitycy spodziewali się napływu 40 miliardów dolarów.Pomimo wzrostu apetytu zagranicznych inwestorów na aktywa dolarowe w październiku, to do tamtego czasu perspektywy dla amerykańskich aktywów pogorszyły się. Na giełdzie kontynuowane są spadki. Z jednej strony w dalszym ciągu mamy słabe perspektywy dla gospodarki amerykańskiej, a z drugiej strony wysoką inflację. Były szef Fed Alan Greenspan ostrzega przed pierwszymi symptomami stagflacji. Utrzymujące się obawy o kondycję gospodarki a także sektor nieruchomości mogą negatywnie wpływać również na konsumpcję. Indeks rynku nieruchomości (NAHB) w grudniu uplasował się na tym samym poziomie co poprzednio. Dziś z kolei poznamy kolejną serię danych z rynku nieruchomości w USA.
Najważniejsze wiadomości
- US: Indeks rynku nieruchomości NAHB ukształtował się w grudniu na poziomie 19pkt.
- USD: Saldo obrotów bieżących: -178.5B wobec oczekiwań na poziomie -183B USD.
- US: Indeks Empire State uplasował się w grudniu na poziomie 10,3pkt.
-
PL:Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w listopadzie 2007 roku o 12,0% rok do roku.
W ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosło o 4,8%. - PL: Listopadowe przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 5,0% rok do roku, a miesiąc do miesiąca zwiększyło się o 0,3%.
- HU: Zgodnie z oczekiwaniami, Narodowy Bank Węgier pozostawił główną stopę procentową na poziomie 7,5%.
- US: Do USA napłynęło w październiku 114,0 miliarda dolarów kapitału długoterminowego wobec 15,4 miliarda dolarów po korekcie we wrześniu.
- PL: Na poniedziałkowym przetargu MF sprzedało 6-, 13- i 39-tygodniowe bony skarbowe o wartości 7,1 miliarda złotych.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Eurodolar – niedaleko silnych oporów
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)