RPP zmieni stopy procentowe?
2007-12-19 10:52
© fot. mat. prasowe
Rynek spodziewa się, że produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w listopadzie o 8,9 proc. (wobec 10,6 proc. w październiku), a ceny produkcji wzrosły o 2,8 proc. (wobec 2,2 proc.).
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w USA: poznamy nowe dane
Najważniejszym pytaniem dnia jest jednak decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Czy RPP może zmienić swoją tradycję pozostawiania bez zmian stóp procentowych w grudniu? Zdania na ten temat są podzielone. Część ekonomistów uznała, że powaga sytuacji wymaga podwyżki już teraz, nie bacząc na obyczaje. Część jednak nie jest skłonna do pośpiechu, sądząc że podwyżka stóp z miesięcznym opóźnieniem nie zrobi większej różnicy, zresztą rynkowe stopy procentowe już i tak uwzględniły ją w cenach, zatem ruch RPP naprawdę nie ma i tak większego znaczenia, bo wyższe stopy - wynikające z grudniowej czy styczniowej podwyżki - są już dla uczestników rynku odczuwalne.SYTUACJA NA GPW
Poziom emocji na wczorajszej sesji trudno opisać. Można go za to zmierzyć - skoro w ciągu godziny rynek spadł o 4 proc., by w natępne 60 minut tę stratę odrobić prawie w całości, świadczy to o dużym zaangażowaniu i kapitału i emocji właśnie. Obroty również dokumentują tę niespokojną sesję - podliczono je na 2,5 mld PLN, ale warto zauważyć, że spora ich część przypadła na akcje Pekao (683 mln PLN), co w pewnym sensie umniejsza wagę wtorkowej sesji.
Wczorajsza sesja nie daje żadnej odpowiedzi na pytanie, czy był to dzień odwrotu (w tym wypadku zakończenia spadków), choć tak właśnie powinien on wyglądać. Była to jednak wystarczająco mocna akcja popytu, by uniknąć wizji panicznej wyprzedaży na GPW, przynajmniej w najbliższym czasie.
Podrożały akcje 114. spółek, potaniały 179.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Amerykańskie indeksy wzrosły, lekko odreagowując dwie spadkowe sesje z początku tygodnia. S&P i Dow Jones zyskały odpowiednio 0,6 proc. i 0,5 proc. w wyniku decyzji ECB, który zasilił europejski system bankowy kwotą 500 mld EUR. Tak duża interwencja tej instytucji jest bezprecedensowa i świadczy o determinacji do zażegnania skutkom kryzysu kredytowego. Po tak pozytywnej informacji pół-procentowe wzrosty wyglądają dość skromnie, ale warto zauważyć, że miały miejsce przy wyższych obrotach niż na poprzednich dwóch notowaniach, są więc pewnym przejawem akumulacji. Najwięcej zyskały spółki energetyczne i odreagowująca wcześniejsze przeceny branża finansowa.
Poprawa nastrojów przyszła również na rynki wschodzące w Brazylii (Bovespa zyskał 2,1 proc.) i Azji (Hang Seng wzrósł 0,2 proc., Kospi o 1,2 proc.). Szósty dzień z rzędu traci natomiast japoński Nikkei.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce