eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek akcji, obligacji i nieruchomości w 2008r.

Rynek akcji, obligacji i nieruchomości w 2008r.

2007-12-28 13:14

Przeczytaj także: Rynki finansowe - prognozy na 2009 r.


Przewidywane podwyżki stóp procentowych będą działały na niekorzyść cen obligacji. Ten negatywny wpływ skumuluje się zapewne w pierwszej połowie 2008 roku. Jeśli jednak uda się rządowi prowadzić tak restrykcyjną politykę fiskalną (ograniczanie deficytu budżetowego), jak to zapowiadano, to efekt podwyżek stóp procentowych mógłby być w dużej mierze zneutralizowany. Perspektywy zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych (najprawdopodobniej pod koniec 2008 r. lub na początku 2009 r.) mogłyby przyciągnąć na rynek polskich obligacji dużych światowych inwestorów. Wówczas spadki rentowności, a wzrosty cen obligacji mogłyby znacznie wyprzedzić w czasie decyzje RPP o obniżce stóp procentowych. Z analogiczną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2004 r., gdy po nagłym skoku inflacji związanych z akcesją do Unii Europejskiej, Rada podniosła stopy procentowe, aby w następnym roku rozpocząć ich obniżanie. Inwestorzy przystąpili do gorączkowych zakupów obligacji niemal tuż po podwyżkach stóp procentowych.

Wiele więc wskazuje na znaczne zwiększenie atrakcyjności funduszy polskich obligacji w drugiej połowie 2008 r. i odwrócenie niekorzystnej dla obligacji tendencji trwającej od 2005 r. Kluczowym jednak parametrem pozostanie poziom inflacji. I z tym czynnikiem wiąże się największe ryzyko niespełnienia powyższego scenariusza. Jeśli inflacja nie wykaże tendencji do wyhamowania już w 2008 r., to dopiero kolejny rok może przynieść lepsze czasy dla funduszy obligacji.

Alfred Adamiec, główny ekonomista Noble Banku

Prognoza dla złotego na 2008 r.


Rok 2007 był kolejnym, w którym doświadczyliśmy umacniania się naszego złotego do niemal wszystkich walut światowych. Do nielicznych wyjątków należał brazylijski real. Aprecjacja złotego odbyła się niejako w dwóch falach: pierwszej - wiosennej i drugiej - jesiennej. Okres letni oznaczał stabilizację kursu, a wahania wobec dolara lub euro wynikały głównie z relacji bezpośrednich między tymi walutami.

Podobnych zachowań należałoby oczekiwać i w 2008 r. Długoterminowa tendencja do umacniania się złotego wobec większości walut ma wszelkie podstawy do utrwalania się na kolejny okres. Oprócz przyczyn natury fundamentalnej, jak: dobra kondycja naszej gospodarki, niezbyt wysoki deficyt na rachunku obrotów bieżących, napływ inwestycji bezpośrednich i środków unijnych należałoby wymienić jeszcze zwiększone (w ostatnich miesiącach 2007 roku) zainteresowanie polskimi obligacjami i prawdopodobny powrót w 2008 r. inwestorów zagranicznych na polski rynek akcji.

Polska znajduje się w odmiennej od większości państw, fazie podwyżek stóp procentowych. Ten fakt będzie również działał stymulująco na siłę złotego. W USA stopy procentowe podlegają kolejnym obniżkom, strefa euro utrzymuje stopy na niezmienionym poziomie od dłuższego czasu, a perspektywa osłabienia tempa wzrostu gospodarczego ogranicza możliwości podnoszenia stóp procentowych w takich krajach jak: Wielka Brytania, Szwajcaria, czy Japonia.

oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: