Rynek walutowy 24-28.12.07
2007-12-28 17:03
Końcówka tygodnia nieoczekiwanie okazała się bardzo emocjonująca. Fala negatywnych informacji z Pakistanu przyczyniła się do znacznego wzrostu awersji do ryzyka, a tym samym spowodowała silne osłabienie się waluty amerykańskiej.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 17-21.12.07
Wzrasta awersja do ryzykaKurs EURUSD poszybował dzisiaj w górę aż do poziomu 1,4713, natomiast na rynku USDPLN dolar zanurkował względem złotówki ponad 2 figury. Zdecydowanie gorsze nastroje towarzyszyły dzisiaj także graczom giełdowym. Niedźwiedzie zdominowały piątkową sesję na warszawskim parkiecie. Indeks WIG 20 spadł o ok. 2,4%, natomiast WIG ponad 1% (godz. 16:10). Nasilanie się awersji do ryzyka wpłynęło także zamykanie transakcji typu carry trade. Koniec tygodnia przyniósł zatem wzrosty na rynku jena japońskiego. Kurs USDJPY spadł z poziomu 114,6 do okolic 112,5.
Polska waluta rośnie w siłę
Obecny trend wzrostowy na rynku EURUSD ma zdecydowanie korzystny wpływ na kształtowanie się wartości polskiej złotówki. W tym tygodniu kurs USDPLN zanurkował w dół prawie 6 figur, natomiast kurs EURPLN spadł poniżej 3,60. Nasza waluta zyskała też znacznie względem funta brytyjskiego. Na rynku GBPPLN obserwowaliśmy bowiem gwałtowny ruch w dół z poziomu 5,01 do okolic 4,88.
Dane z USA ożywiły rynki finansowe
Zapowiadał się bardzo spokojny tydzień i praktycznie wszystko wskazywało na to, iż świąteczny nastrój będzie sprzyjał trendom horyzontalnym. Czwartkowe dane ze Stanów Zjednoczonych nieoczekiwanie wprowadziły jednak sporo zamieszania na rynku EURUSD. Dolar osłabił się względem wspólnej waluty o ponad 1,5 figury. Ten wzrostowy trend został jeszcze wzmocniony falą negatywnych informacji z Pakistanu, co pozwoliło kursowi EURUSD dojść aż do poziomu 1,4713.
Piątkowy indeks Chicago PMI wprowadził chwilowe uspokojenie, gdyż wyniósł on 4,8 pkt. więcej niż oczekiwano. Ta poprawa nastrojów nie trwała jednak długo i zaraz po publikacji liczby sprzedanych nowych mieszkań w USA, kurs EURPLN ponownie zaczął kierować się na północ. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości okazały się bowiem znacznie gorsze od prognoz (sprzedaż nowych domów wyniosła jedynie 647 tys., czyli 73 tys. mniej niż oczekiwano).
Funt brytyjski coraz słabszy
Ten tydzień był zdecydowanie nie sprzyjał angielskiej walucie. Kurs EURGBP poszybował w górę z poziomu 0,724 do okolic 0,737. Ta deprecjacja funta spowodowana była między innymi negatywną publikacją z brytyjskiego rynku nieruchomości. Obniżka cen mieszkań wyniosła bowiem 0,5% (m/m), czyli 0,1 pkt. procentowego więcej niż oczekiwano. Dynamika spadku okazała się zatem wyższa od prognoz, co wywarło istotny wpływ na spadek wartości GBP.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy