Złoto i ropa naftowa powinny drożeć
2007-12-31 11:08
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Giełda i dolar zareagowały spadkami, co było preferowanym kierunkiem już od czwartku, po zamachu na byłą premier Pakistanu Benazir Brutto. Zdarzenie to może mieć kolosalny wpływ na sytuację Pakistanu i ogólnie na bezpieczeństwo reszty świata – należy pamiętać, że po zamachu wzrosło zagrożenie przejęcia władzy w Pakistanie przez radykalnych islamistów, a jest to kraj posiadający broń atomową. Fakty te w dużej mierze są przyczyną spadku wartości dolara. Ceny złota odzwierciedlają te obawy. Uważamy, że obawy geopolityczne będą nadal istotnie wpływały na ceny aktywów w najbliższym czasie. Dolar i giełda powinny być w tym czasie słabe, złoto i ropa naftowa powinny rosnąć. Rynki wschodzące zachowywać się będą zapewne różnie w zależności od regionu, może pojawić się pewna presja, jednak w przypadku takich walut jak złoty, powinna być ograniczona.Najważniejsze wiadomości
- PK: Zamach na byłą premier Pakistanu Benazir Bhutto został zorganizowany przez Al-Kaidę.
- US: Sprzedaż nowych domów spadła w listopadzie o 9%, co daje spadek w skali roku o 34,4% - największy od 17 lat.
- US: Złoto i ropa naftowa silnie wzrosły w reakcji na wzrost ryzyka o charakterze geopolitycznym po zamachu w Pakistanie. Rentowność obligacji 10-letnich spadły do 4,09% z 4,20%.
- US: Profesor Shiller (indeks cen nieruchomości S&P Case/Shiller) powiedział w The Times, że jest poważne zagrożenie, że w USA rozegra się podobny scenariusz co w Japonii w latach 90'.
- AU: Zadłużenie sektora prywatnego w Australii wzrosło o 1,7% w skali miesiąca i o 16,2% od analogicznego okresu w zeszłym roku.
- JP: Bank Japonii rozważa istotne zmniejszenie prognozy tempa wzrostu w obecnym roku fiskalnym (do marca) z 1.8% do 1,5%.
- US: Według danych IMF za lipiec-wrzesień udział dolara w rezerwach walutowych spadło do 63,8% z 65% w II kw. Udział euro wzrósł o 0,9 pkt proc.
- DE: Instytut DIW prognozuje wzrost PKB w 2008 roku na poziomie "nieco wyższym od 2%" i co istotniejsze spadek inflacji poniżej 2% (teraz 2,8%) - może to dać ECB powód do obniżki stóp.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe