Recesja sektora przemysłu w USA
2008-01-02 19:22
© fot. mat. prasowe
Indeks ISM sektora przemysłu w USA spadł do 47,7 pkt, wobec oczekiwanego 50,4 pkt. Wartość indeksu poniżej 50 pkt oznacza regres sektora. Odczyt indeksu był najniższy od prawie czterech lat.
Przeczytaj także: WIG20 w dół o 2,1 proc., obroty ponad 2,2 mld PLN
Oczywiście na razie znamy tylko dane dla sektora przemysłu, który ciągnie w dół sytuację w budownictwie. Dla amerykańskiej gospodarki ważniejszy jest wskaźnik ISM dla sektora usług, bo to w nim powstaje 80 proc. amerykańskiego PKB. Ale przekaz jest jasny, zwłaszcza dla eksporterów towarów do USA - ich sprzedaż może być utrudniona w tych warunkach. Na tym jednak nie koniec złych informacji okołorynkowych. Ministerstwo Finansów - z kilkugodzinnym opóźnieniem - podało szacunki inflacji w Polsce, która wg resortu wzrosła w grudniu do 4,0 proc. z 3,6 proc. w listopadzie.SYTUACJA NA GPW
Wyglądało na to, że po dzisiejszej sesji nie będzie nic do komentowania, bo przez długie godziny wartość WIG20 stała w miejscu przyjmując nieznacznie dodatnie wartości. Dane z USA, a później szacunki MF co do inflacji, wpłynęły jednak silnie na emocje inwestorów, prowokując ich do sprzedaży akcji. W mniej niż pół godziny, WIG20 spadł o 1,5 proc. kończąc sesję 1 proc. spadkiem. W tej krótkiej fazie notowań wyraźnie przyspieszyły też obroty, co naturalnie nie jest dobrym znakiem. Ale wsparcie dla WIG20, ani tym bardziej dla WIG, nadal nie zostało złamane w przekonujący sposób, więc powodów do radykalnych działań nie ma. Warto też zwrócić uwagę, że indeksy mWIG i sWIG rosły do samego końca sesji, inwestorzy interesujący się mniejszymi spółkami w ogóle nie reagowali na doniesienia ze świata. Co może byłoby i dobrym sygnałem, gdyby nie niskie obroty, które tej zwyżce towarzyszyły.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce