Jaka stopa bezrobocia w Niemczech?
2008-01-03 11:35
Przeczytaj także: WIG20 w dół o 2,1 proc., obroty ponad 2,2 mld PLN
PROGNOZA GIEŁDOWA
Krótko po nowym roku przyjdzie nam testować wsparcie dla WIG20, którego przełamanie może mieć daleko idące skutki. A ponieważ nie widać większych nadziei na powrót popytu, trzeba być przygotowanym na przykrą niespodziankę. Jednak niekoniecznie już dziś. Warto pamiętać, że sporą część spadków na światowych giełdach nasz rynek zdyskontował już w czasie wczorajszej końcówki notowań. Znajdzie się być może także wielu inwestorów sądzących, że warto postawić na obronę wsparcia, więc jakiś popyt - choćby z czysto technicznych powodów - powinien się jednak pojawić. Ale na dłuższą metę trudno teraz liczyć na wzrost, na rozsławiony "efekt stycznia".
Dziś jednak spodziewamy się kolejnej próby obrony wsparcia i rozstrzygnięć raczej w końcówce sesji niż na jej początku.
WALUTY
Kurs euro trzyma się wysoko, powyżej 1,47 USD, ale zarazem poniżej poziomu oporu, który można wyznaczyć na 1,475 USD. Nadal - mimo gwałtownych zmian na rynku - nie można mówić o wykrystalizowaniu się nowego trendu, czy może raczej w tym wypadku o powrocie do spadku dolara. Inwestorzy są w kropce, bo i jedna i druga waluta nie wydaje się godna zaufania w tych dniach.
Jen umacnia się dziś o 0,3 proc. do dolara i jest najdroższy od 28 listopada. Również wobec euro jen zyskuje 0,3 proc. Wzrost japońskiej waluty ma niemal symboliczny charakter - tak objawia się światowa awersja do ryzyka.
Jej ofiarą jest także złoty. Dolar wprawdzie nadal kosztuje 2,45 PLN(już nie spada), ale euro powróciło powyżej 3,60 PLN, a frank powyżej 2,19 PLN.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce