eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek kredytów hipotecznych w 2007 roku

Rynek kredytów hipotecznych w 2007 roku

2008-01-03 13:45

Przeczytaj także: Rynek kredytów hipotecznych VII-IX 2007


Średni okres, na jaki badani chcą zaciągnąć kredyt to 346 miesięcy, czyli 28 lat i 10 miesięcy. Oczywiście zgodnie z przewidywaniami, im młodsza osoba, tym na dłuższy okres gotowa jest się zadłużyć. Na najdłuższy okres zadłużać chcą się osoby w wieku 26-30 lat, średnia w tej grupie wyniosła 449 miesięcy.

DYLEMAT: KUPOWAĆ CZY WYNAJMOWAĆ?


W ostatnich latach znaczące wzrosty cen zakupu mieszkań, przy relatywnie niskich podwyżkach opłat za najem, spowodowały ogromną dysproporcję pomiędzy tymi cenami. Wzrost cen zakupu powodował duże zainteresowanie inwestowaniem w mieszkania jako lokatę kapitału. Część takich mieszkań wracała później na rynek jako mieszkania na wynajem, co powodowało stabilizację cen na tym rynku. To sprawiało natomiast, że większości dużych miast bardziej opłacał się wynajem mieszkania niż jego zakup. Ten stan nadal się utrzymuje, jednak wzrost cent wynajmu będzie trwał i w perspektywie kilku miesięcy sytuacja może ulec odwróceniu.

Aby porównać atrakcyjność zakupu i wynajmu 2-pokojowego mieszkania, zestawiliśmy ceny najmu i raty kredytu hipotecznego zaciągniętego (bez wkładu własnego) na zakup takiej samej nieruchomości. Okazuje się, że we wszystkich dużych miastach poza Katowicami miesięczny koszt najmu mieszkania jest niższy niż rata kredytu na jego zakup zaciągniętego we frankach szwajcarskich na okres 30 lat. Tylko w Katowicach najem jest droższy o 84 złote. Inaczej jest w wypadki kredytu zaciągniętego na 45 lat, tu miesięczna rata w każdym przypadku będzie niższa niż opłata za wynajem. Trzeba jednak pamiętać, że o kredyt na tak długi okres mogą się strać tylko osoby w wieku do 30 lat. Banki żądają bowiem w większości, by kredyt hipoteczny został w całości spłacony przed 75 rokiem życia kredytobiorcy.

fot. mat. prasowe

Porównanie stawek najmu z wysokością raty kredytu hipotecznego


Kupując mieszkanie trzeba opłacić jeszcze czynsz (w przypadku najmu został on w większości przypadków wliczony do opłaty za najem), co jeszcze zmniejsza atrakcyjność zakupu mieszkania. Nie możemy jednak zapominać o ważnym czynniku psychologicznym - Polacy w większości uważają, że lepiej spłacać własne mieszkanie zakupione na kredyt niż płacić nawet nieco mniej za wynajem, spłacając tym samym mieszkanie kogoś innego.


poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: