Giełdy światowe w coraz słabszych nastrojach
2008-01-07 12:07
Przeczytaj także: Podaż pieniądza w strefie euro w listopadzie wzrosła o 12,3%
Jeszcze jedną zmianą w nastawieniu inwestorów jest to, że ewidentnie górę zaczęły brać obawy o przyszłość. Zastąpiły one przeważającą przez drugą połowę minionego roku nadzieje na to, że dzięki tańszemu pieniądzowi uda się uchronić globalną gospodarkę przed negatywnym wpływem załamania się rynku nieruchomości w Ameryce. Potwierdzeniem tych obaw było to, że w piątek nieco lepszy od prognozowanego indeks ISM dla sektora usług w USA przeszedł bez echa. Liczyło się to, że gorsza sytuacja na rynku pracy może jeszcze bardziej pogrążyć rynek nieruchomości i w konsekwencji doprowadzić do ograniczenia konsumpcji. Pojawienie się tych obaw oznaczać będzie brak „wyrozumiałości” inwestorów dla gorszych danych makroekonomicznych, czy niepokojących wieści ze spółek, a jednocześnie ignorowanie pozytywnych wiadomości, ale dotyczących bieżącej sytuacji.Najważniejsze wydarzenia z 4 stycznia 2008 r.:
- Grudniowa inflacja CPI w Szwajcarii wyniosła 2% i była wyższa od oczekiwanych 1,8%.
- # W IV kwartale 2007 r. w Wielkiej Brytanii płace rosły w największym tempie od 13 lat, co obrazuje utrzymującą się presję inflacyjną.
- Grudniowy raport z rynku pracy w USA rozczarował – przybyło jedynie 18 tys. miejsc pracy, najmniej od 2003 r., stopa bezrobocia zwiększyła się do 5%, najwyższego poziomu od 2 lat.
- Grudniowy indeks aktywności sektora usług w USA wyniósł 53,9 pkt - wypadł nieco lepiej od prognoz, ale względem listopada odnotował spadek.
- Grudniowe indeksy PMI, obrazujące aktywność sektora usług, w strefie euro i Niemczech wypadły gorzej od oczekiwań i wyniosły odpowiednio 53,1 pkt oraz 51,2 pkt. To poziomy niższe niż w listopadzie. W Wielkiej Brytanii było pod tym względem lepiej od prognoz i lepiej niż w listopadzie.
- Listopadowa podaż pieniądza w Wielkiej Brytanii wzrosła o 11,7%.
Dziś na rynkach
- Kolejną zniżkę odnotowały parkiety azjatyckie, co tworzy niekorzystny klimat na rynkach europejskich.
- Cena ropy utrzymuje się na bliskim ostatniemu rekordowi poziomie.
- Listopadowa inflacja PPI w strefie euro.
- Grudniowe wskaźniki nastrojów konsumentów, w sektorze przemysłowym oraz usługowym w strefie euro.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Katarzyna Siwek / expander