Chińska gospodarka słabnie?
2008-01-11 10:14
© fot. mat. prasowe
Nadwyżka w handlu zagranicznym Chin skurczyła się w grudniu do 22,7 mld USD z 26,2 mld w listopadzie. Tempo wzrostu eksportu spadło do 21,7 z 22,8 proc.
Przeczytaj także: Poznamy decyzje BoE i ECB
Za jedną z głównych przyczyn wolniejszego wzrostu eksportu uważa się spowolnienie gospodarcze w Stanach. Szacuje się, że jeden punkt procentowy zdjęty z amerykańskiego PKB może ograniczyć chiński eksport o 4 proc., co oznaczać będzie także 0,5-proc. utratę wzrostu chińskiej gospodarki."Jeśli eksport w Chinach spadnie, zobaczycie dużą nadwyżkę mocy produkcyjnych, spadek marż, deflację i niespłacane kredyty" - ostrzega Huang Yiping, ekonomista CitiBanku w Hong Kongu cytowany przez Bloomberga. W 2007 roku PKB Chin wzrósł o 11,5 proc.
SYTUACJA NA GPW
Czwartkowe notowania były kopią tych ze środy. Początkowo rynek próbował się bronić przed większą przeceną, ale spasował wobec zdecydowanej przewagi podaży. Później nastąpił masakrujący nadzieje spadek, najbardziej odczuwalny w segmencie małych i średnich spółek. Pod koniec sesji ponownie doszło do odbicia, a WIG20 odrobił 40 punktów strat, dając tym samym kolejną nadzieję, że zniżkę uda się zahamować już na kolejnej (dzisiejszej) sesji.
Podrożały akcje 46. spółek, potaniały 266, a obroty podliczono na 2,1 mld PLN. Obroty są nieco niższe niż dzień wcześniej, ale wciąż zbyt wysokie by mówić, że źródło podaży wysycha. Potencjalnie jest ono bowiem bardzo duże - wciąż duże są obawy o postawę klientów funduszy inwestycyjnych, którzy mogą zlecać umorzenia jednostek.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Amerykańskie indeksy wzrosły wczoraj drugi dzień z rzędu w wyniku wypowiedzi Bena Bernanke sygnalizującej dalsze obniżki stóp procentowych oraz spekulacji na temat przejęcia Countrywide. Jednym z największych banków hipotecznych w Stanach zainteresowany jest Bank of America, który prowadzi rozmowy z jego akcjonariuszami. Ta informacja przełożyła się na największy wzrost Countrywide od 25 lat (o ponad 50 proc.) i ogólną poprawę nastrojów, jeśli chodzi o sektor finansowy.
Brazylijski Bovespa rośnie trzeci dzień z rzędu, tym razem o 1,3 proc.
Na rynki azjatyckie powróciły natomiast spadki, po artykule New York Times prognozującym dwukrotnie wyższe odpisy Merrill Lynch niż pierwotnie oczekiwano. Nikkei stracił 1,9 proc., Hang Seng 1,6 proc., a Kospi przeceniono o 2,3 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce