eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 2007

Rynek walutowy 2007

2008-01-11 16:59

Przeczytaj także: Rynek walutowy 24-28.12.07

Tak gwałtowny wzrost eurodolara odbił się echem także na krajowym rynku, gdyż dzięki silnemu powiązaniu gospodarki polskiej z europejską nasza waluta zyskuje na wartości w ślad za euro. Złotówka zdobyła sobie mocną pozycję wśród inwestorów, gdyż dzięki naszemu wejściu do UE i solidnym fundamentom gospodarki nieco na znaczeniu stracił fakt, iż Polska wciąż jest obarczonym podwyższonym ryzykiem krajem rozwijającym się. W rezultacie złotówka nie oglądając się na nic zyskiwała na wartości, a pojawiające się od czasu do czasu eksplozje awersji do ryzyka odpowiadały jedynie za krótkoterminowe odreagowania.

Kluczowe znaczenie dla silnej złotówki miała także narastająca w Polsce presja inflacyjna, która zmusiła RPP do podniesienia w tym roku stóp procentowych łącznie o 1 pp., jednak to zaostrzenie kursu polityki monetarnej okazało się niewystarczające, gdyż na początku 2008 roku nad Polską nadal wisi widmo wysokiej inflacji. Perspektywa dalszego zacieśniania polityki pieniężnej będzie stałym elementem rzeczywistości w rozpoczętym właśnie roku, zwiększając tym samym presję na umocnienie złotówki, dlatego warto się zastanowić, który z efektów: awersja do ryzyka i spowolnienie światowej gospodarki, czy też konieczność walki z inflacja weźmie górę w 2008 roku.

Moim zdaniem sam wpływ spowolnienia w gospodarce amerykańskiej i wzrost awersji do ryzyka to jednak za mało by odwrócić silną tendencję aprecjacji złotego. Po pierwsze gospodarka Polska nie jest już tak silnie powiązana z gospodarką amerykańską jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu, gdyż miejsce sporej części tych powiązań zajęły związki Polski z UE. Jest to obecnie nasz największy partner handlowy, z którego dodatkowo płyną do nas miliardy EUR rocznie w ramach unijnych funduszy. Po drugie, wpływ spowolnienia w USA na dynamikę wzrostu na świecie nie będzie już tak znaczący, gdyż obecnie światową gospodarkę ciągną kraje rozwijające się, których sztandarowym przykładem są Chiny. To raczej w Państwo Środka wydaje się największym zagrożeniem dla siły złotówki ponieważ napięta sytuacja w Chinach grozi przegrzaniem tamtejszej gospodarki. Eksplozja inflacji zmusiłaby władze Chin do prowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej, co mogłoby doprowadzić do załamania się rozgrzanej do czerwoności chińskiej giełdy. Pęknięcie nadmuchanej bańki spekulacyjnej odbiło by się echem na całym świecie (próbką były spadki na giełdach w marcu 2007) ciągnąc za sobą w dół większość ryzykownych aktywów. Całe szczęście rok 2008 jest rokiem olimpiady w Pekinie, dlatego władze chińskie zrobią wszystko by do takiego scenariusza nie dopuścić.

Równie bolesne co przegrzanie się chińskiej gospodarki byłoby dla złotówki załamanie się europejskiej gospodarki, które jak na razie wydaje się jednak mało prawdopodobne. Co więcej, sygnały inflacyjne docierające na rynek ze Strefy Euro sprzyjają oczekiwaniom dalszego zaostrzania przez EBC swojego kursu. Warto przypomnieć, że już w ubiegłym roku stopy procentowe w strefie Euro podskoczyły o 0,5 pp., a ich wzrost został na chwilę powstrzymany przez perturbacje na rynkach finansowych. Doniesienia o wzroście inflacji cen konsumentów powyżej 3% r/r, a więc o ponad 1 pp. ponad poziom bezpośredniego celu inflacyjnego najpewniej wymuszą na EBC kolejne podwyżki stóp, w celu uniknięcia zakotwiczenia się oczekiwań inflacyjnych na zbyt wysokim poziomie. Co prawda droższy pieniądz przełoży się również na mniejsze tempo wzrostu, jednak rosnący dysparytet stóp procentowych pomiędzy Strefą Euro a USA będzie podbijał w górę kurs EURUSD, a co za tym idzie, pośrednio działał na korzyść złotówki.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Rynek walutowy 07-11.01.08

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: