Wzrost wynagrodzeń wolniejszy niż oczekiwano
2008-01-16 18:39
© fot. mat. prasowe
Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w grudniu o 7,2 proc. (r/r) wobec oczekiwanych przez ekonomistów 10,7 proc. i 12 proc. zanotowanych w listopadzie.
Przeczytaj także: Jakie wynagrodzenia w Polsce i inflacja w USA?
To co prawda o wiele za wcześnie, żeby zastanawiać się, czy okres rosnących dwucyfrowo wynagrodzeń mamy już za sobą (wszak zatrudnienie nadal rośnie), ale pytanie o to jak długo pensje Polaków mogą rosnąć tak szybko, nabiera aktualności. Ponadto dowiedzieliśmy się dziś, że inflacja w USA wzrosła zgodnie z oczekiwaniami (o 0,2 proc.), produkcja przemysłowa wzrosła bardziej niż oczekiwano (0,2 proc.), a także moce produkcyjne w Stanach były wykorzystane mocniej niż sądzono, zaś JP Morgan miał zysk wyższy niż się tego po nim spodziewano.SYTUACJA NA GPW
Po słabej sesji początek notowań u nas mógł wyglądać tylko w jeden sposób. Wielu analityków rano zastanawiało się, czy może dojść do krachu na GPW. Po spadku WIG20 o 4,5 proc. okazało się, że jednak nie doszło - do głosu doszedł wreszcie zmobilizowany popyt. Głównym powodem tej mobilizacji jest niezwykły spadek cen - od początku roku WIG stracił już 20 proc. Dla porównania indeksy nowojorskie straciły ponad 6 proc., azjatyckie - które straszą świat najbardziej - ok. 12 proc. (Nikkei i Hang Seng). Nasi inwestorzy troszkę się zapędzili w tym sprzedawaniu akcji, a dla wielu obecne ceny prezentują się już okazyjnie i zdecydowali się dziś ruszyć na łowy. Świadczą o tym obroty podliczone na niemal 3,5 mld PLN. Za wcześnie jeszcze na stwierdzenie, że dziś właśnie mieliśmy dzień odwrotu, ale biorąc pod uwagę, że indeksy zakończyły dzień wyżej niż go zaczęły i skalę przeprowadzonych transakcji, taki osąd nie musi być błędny.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce