eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweMłode firmy mogą odnieść korzyści dzięki NewConnect

Młode firmy mogą odnieść korzyści dzięki NewConnect

2008-01-25 13:16

Przed kilkoma miesiącami ruszył nowy rynek NewConnect prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie, który daje firmom szansę pozyskania z emisji instrumentów finansowych nowych środków na rozwój działalności.

Przeczytaj także: Debiut na giełdzie: plusy i minusy

Kierowany jest on w szczególności do młodych, dynamicznie rozbudowujących działalność przedsiębiorstw, mających duże perspektywy rozwoju przede wszystkim w sektorach innowacyjnych. Rynek ten stwarza możliwość pozyskania tańszego kapitału, a procedury dotyczące upublicznienia a później obowiązków informacyjnych są mniej sformalizowane niż przy ,,zwykłym’’ debiucie giełdowym. Spodziewani emitenci na rynku NewConnect to spółki o wysokim potencjale i dynamice wzrostu prowadzące działalność w sektorach innowacyjnych oraz małe podmioty o przewidywanej kapitalizacji do 20 mln zł.

Inwestorami na NewConnect są inwestorzy indywidualni, którzy akceptują wyższe ryzyko w zamian za ponadprzeciętną stopę zwrotu; inwestorzy instytucjonalni – fundusze emerytalne, inwestycyjne, asset management; zagraniczni inwestorzy instytucjonalni - fundusze hedgingowe oraz banki inwestycyjne. Inwestorzy muszą mieć świadomość podwyższonego ryzyka inwestycyjnego w związku z dokapitalizowaniem podmiotów o krótkiej historii działalności, które funkcjonują w bardzo zmiennym i konkurencyjnym otoczeniu rynkowym.

Zakładamy spółkę akcyjną

Jakie sa podstawowe wymogi kierowane przez GPW do spółek w drodze na NewConnect? Emitentem na rynku NewConnect musi być spółka publiczna (spółka, w której co najmniej jedna akcja została zdematerializowana) – wymaga to przekształcenia danego podmiotu w spółkę akcyjną w przypadku innych form prawnych. Przykładowo przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną wiąże się między innymi ze zbadaniem planu przekształcenia przez biegłego rewidenta oraz podjęciem przez walne zgromadzenie akcjonariuszy uchwał dotyczących oferty publicznej akcji, dematerializacji oraz dopuszczenia spółki do obrotu w alternatywnym systemie obrotu. Istnieje także obowiązek pozyskania tzw. autoryzowanego doradcy, który zatwierdzi odpowiedni dokument dopuszczeniowy w zależności od przyjętego sposobu upublicznienia.

Przedsiębiorstwo może debiutować na dwa sposoby. Oferta prywatna (private placement) kierowana jest do maksimum 99 podmiotów (inwestorów instytucjonalnych i prywatnych). Dopuszczenie do obrotu odbywa się na podstawie opracowanego uproszczonego dokumentu informacyjnego zweryfikowanego przez autoryzowanego doradcę. Oferta publiczna – ta forma emisji jest tożsama z procedurami stosowanymi na rynku regulowanym. Występuje tu konieczność sporządzenia prospektu emisyjnego w przypadku oferty powyżej 2,5 mln euro, który musi zostać zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. W przypadku oferty nie większej niż 2,5 mln euro rolę dokumentu dopuszczeniowego pełni memorandum informacyjne. Kolejnym krokiem jest nawiązanie współpracy z Animatorem Rynku bądź Market Makerem. Podmioty te zapewniają właściwą płynność instrumentów finansowych wprowadzonych przez emitenta do obrotu. I następne działania: zatwierdzenie dokumentu informacyjnego przez KNF bądź Autoryzowanego Doradcę, wniosek o rejestrację akcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, złożenie do GPW wniosku o wprowadzenie akcji do obrotu na NewConnect wraz z wymaganymi załącznikami.

Po debiucie emitent jest zobowiązany przez minimum rok do współpracy z Autoryzowanym Doradcą w zakresie wypełniania obowiązków informacyjnych oraz do dwuletniej współpracy z Animatorem Rynku (rynek kierowany zleceniami), lub Market Makerem (rynek kierowany cenami) w celu wspomagania płynności obrotu instrumentami finansowymi w alternatywnym systemie obrotu.

Przeczytaj także: Spółka AGTES na NewConnect Spółka AGTES na NewConnect

 

1 2

następna

oprac. : Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: