Młode firmy mogą odnieść korzyści dzięki NewConnect
2008-01-25 13:16
Przeczytaj także: Debiut na giełdzie: plusy i minusy
Raporty i standardy rachunkowościPrzedsiębiorca ma jako emitent obowiązki informacyjne. Musi składać raporty bieżące (informacja o zdarzeniach mających istotny wpływ na sytuację gospodarczą emitenta lub na cenę instrumentów finansowych); raporty okresowe, czyli roczne z audytem i półroczne zawierające wybrane dane finansowe wg uznania emitenta. Raporty bieżące oraz okresowe muszą być podawane do publicznej wiadomości przez Elektroniczną Bazę Informacji prowadzoną przez GPW. Emitent ma także obowiązek korzystania z Elektronicznego Systemu Przekazywania Informacji ESPI, który jest prowadzony przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Musi również stosować standardy rachunkowości uznawane w skali międzynarodowej lub krajowe standardy rachunkowości właściwe dla siedziby emitenta.
Z uwagi na fakt, iż rynek akcji NewConnect w znacznym stopniu wspiera innowacyjne projekty emitentów, kolejną szansą dla tych firm jest pozyskanie środków z funduszy unijnych, co może stać się dla nich dodatkowym atutem w rozmowach z inwestorami. W ramach budżetu unijnego zaplanowanego na lata 2007-2013 projekty dotyczące rozwiązań innowacyjnych będą podlegać dofinansowaniu w ramach programów operacyjnych. Należą do nich: Priorytet 4 - Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, działanie - Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym – Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Priorytet 1 - Konkurencyjność przedsiębiorstw - na przykładzie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (jeden z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych).
Ponadto spółki debiutujące będą miały szansę refundacji kosztów związanych z usługami doradztwa przy wprowadzaniu podmiotu na rynek NewConnect w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Dotychczas koszty te były refundowane w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw na lata 2004 – 2006 - działanie 2.1 - Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw przez doradztwo, w zakresie usługi związanej z pozyskiwaniem zewnętrznego finansowania na rozwój działalności gospodarczej. Rynek NewConnect jest z pewnością atrakcyjną ofertą dla młodych, dynamicznie rozwijających się firm. Od dnia uruchomienia na tym rynku notowanych jest już 18 spółek.
Mocne strony rynku NewConnect:
- Pozyskanie kapitału na rozwój
- Prestiż i wiarygodność
- Zobiektywizowane oszacowanie wartości danego podmiotu z szansą na znaczne jej pomnożenie
- Uporządkowanie organizacyjne danego podmiotu
- Relatywnie niskie koszty debiutu i notowań
- Uproszczone wymogi formalne związane z debiutem i obecnością na rynku
Autor: Katarzyna Wlaź
1 2
oprac. : Fundusze Europejskie