Rynki finansowe 21-25.01.08
2008-01-25 20:07
Przeczytaj także: Rynki finansowe 14-18.01.08
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Inaczej niż na świecie, w Polsce spadki na giełdzie nie przekładają się zwykle na wzrost cen obligacji, lecz na ich spadek. A to dlatego, że niekoniecznie polskie obligacje są traktowane przez inwestorów zagranicznych jako bezpieczna przystań. Zatem zgodnie z tą logiką nasze obligacje w pierwszej części tygodnia traciły na wartości, a później te straty odrabiały. Na koniec notowań rentowność papierów dwuletnich wyniosła 5,93 proc. (tyle samo co w zeszły piątek), a 10-letnich 5,79 proc. (5,83 proc. przed tygodniem).
Trzymiesięczna stopa WIBOR spadła o punkt do 5,64 proc.
Zagraniczne rynki
Znacznie stabilniej było z obligacjami na świecie. Na koniec tygodnia rentowność niemieckich papierów dwuletnich była o 2 pkt wyższa niż przed tygodniem i wyniosła 3,51 proc. Inwestorzy wciąż zdają się do końca nie wierzyć, że EBC może wstrzymać się z obniżkami stóp, mimo ich znacznego spadku w USA. Dopiero uspokajające prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w strefie euro sprawiły, że inwestorzy zaczęli brać możliwość braku obniżek stóp pod uwagę.
W Stanach obligacje zyskały, skoro giełdy poszły w górę. Rentowność dwulatek spadła do 2,27 proc. (z 2,4 proc. przed tygodniem), a dziesięciolatek wzrosła o punkt do 3,67 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Tydzień był bardzo burzliwy. W poniedziałek głębokie spadki, we wtorek rano na granicy paniki, a później odrabianie strat w sprinterskim tempie. W skali tygodnia WIG zyskał 0,8 proc., przy obrotach na poziomie 12 mld PLN. Licząc od początku miesiąca obroty wynoszą już ponad 35 mld PLN – są wyższe od tych notowanych w grudniu i listopadzie. Mamy intensywną wymianę, która może świadczyć o zbliżającym się przesileniu. WIG20 spadł o 1,1 proc., ale i tak jest o 300 pkt (ponad 10 proc.) wyżej od dołka
z wtorku rano. mWIG zyskał 4,1 proc., a sWIG 3,3 proc. w porównaniu do poprzedniego piątku. Prawie połowa (45 proc.) ankietowanych przez GPW analityków zakłada wzrost WIG20 w nadchodzącym tygodniu, a 27 proc. uważa, że główny trend się nie zmieni.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce