eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeW tym tygodniu decyzje FOMC i RPP

W tym tygodniu decyzje FOMC i RPP

2008-01-28 12:14

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Nieco lepsze nastroje na zagranicznych rynkach akcji pozwoliły złotemu zbliżyć się ponownie w okolice istotnego wsparcia na poziomie 3,60. Utrzymująca się niepewność na rynkach finansowych sprawia, że kurs może pozostać w szerszym zakresie wahań. Być może sytuacja wyklaruje się już w tym tygodniu, kiedy to poznamy decyzję RPP i Fed odnośnie stóp procentowych. Obecnie dalsza poprawa sytuacji na rynkach powinna wspierać polską walutę, natomiast wszelkie oznaki niepokoju i kontynuacja spadków na giełdzie będzie miała negatywny wpływ na złotego. Brak siły na przebicie piątkowych minimów przyczyni się do kontynuacji wzrostów na EURPLN w rejon 3,6370, gdzie znajduje się najbliższy opór. 100-okresowa średnia na wykresie dziennym przebiega w rejonie 3,66.

EUR/USD

W zeszłym tygodniu euro zdołało odrobić większość strat w stosunku do waluty amerykańskiej. Poprawa nastrojów na giełdzie, a także jastrzębie wypowiedzi, tym razem Axel’a Weber’a z ECB wzmocniły euro. Weber potwierdził, że ECB prowadzi obecnie inną politykę monetarną, niż pozostałe banki centralne zaznaczając, że wtorkowa decyzja Fed o obniżce stóp procentowych o 75pb nie odwróciła uwagi ECB od inflacji w strefie euro. Taka wypowiedź, pomimo utrzymujących się obaw o negatywny wpływ kryzysu w USA na europejską gospodarkę, oddaliła nadzieje na obniżki stóp w strefie euro. Wzrosty na EURUSD zostały wyhamowane w okolicy silnego oporu, wynikającego z 78,6% zniesienia fib na poziomie 1,48. Kurs ponownie zbliżył się w okolice maksimów z końca listopada 2007r i połowy stycznia tego roku (powyżej poziomu 1,49). Jeśli spadki na giełdzie będą kontynuowane, to widzielibyśmy możliwość spadku EURUSD w okolice 1,46, które mogą okazać się dobrym poziomem do zakupu euro. Poziom ten wyznacza również istotne wsparcie.

GBP/USD

W piątek GBPUSD przełamał linię trendu spadkowego, wyznaczoną przez klika maksimów lokalnych na wykresie dziennym. Miniony tydzień przyniósł umocnienie waluty brytyjskiej, głównie za sprawą poprawy nastrojów na giełdzie i działań Fed, poprzez które USD znów znalazł się pod presją. Bardziej jastrzębie notatki z ostatniego posiedzenia BoE wskazują, że nie ma co spodziewać się agresywnych obniżek w najbliższym czasie. Za kolejnymi cięciami stóp nadal obstaje David Blanchflower, który ostrzegł dzisiaj w swoim wywiadzie, że BoE, powinien podobnie jak Fed, decydować się na zapobiegawcze działania, które miałyby na celu chronić wzrost gospodarczy. Sytuacja techniczna sprzyja wzrostom w krótkim terminie. Istotne wsparcie wyznacza 38,2% zniesienia całości ostatnich wzrostów na poziomie 1,9660.

USD/JPY

Poniedziałkowa sesja na azjatyckich rynkach akcji rozpoczęła się od silnych spadków. Wzrost awersji do ryzyka po raz kolejny umocnił jena, co sprowadziło kurs USDJPY w okolice 106. Duża zmienność na tej parze silnie powiązana z zachowaniem giełd sprawia, że parą tą dość ciężko handluje się w ostatnim czasie. Silny opór wyznacza poziom 108, gdzie przebiega 20-okresowa średnia na wykresie dziennym. Wsparcie widzielibyśmy na poziomie 105,60. Perspektywy dla gospodarki japońskiej nie są najlepsze, a analitycy oczekują, że opublikowane dziś w nocy dane z rynku pracy okażą się słabsze.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: