USA: wzrosły zamówienia na dobra trwałego użytku
2008-01-29 18:30
© fot. mat. prasowe
To się nazywa niespodzianka. Podczas gdy analitycy oczekiwali spadku zamówień na dobra trwałego użytku o 0,1 proc., te wzrosły o 2,6 proc., a uwzględniając środki transportu, o 5,2 proc.
Przeczytaj także: Dzisiaj dane makro z USA
Lepsze od oczekiwanych okazały się także nastroje konsumentów w Stanach. Indeks Conference Board podliczono na 87,9 pkt, wobec oczekiwanych 87 pkt. Rewizji uległ też indeks za poprzedni miesiąc. Gorzej sprawa ma się z rynkiem nieruchomości. Indeks S&P/CaseShiller, który monitoruje ceny domów w USA, spadł o 8,4 proc., a oczekiwano spadku o 7,1 proc. Ale też od dłuższego czasu rynki finansowe zdają się być odporne na kolejne negatywne doniesienia z tego segmentu amerykańskiej gospodarki, bo półtorej godziny po rozpoczęciu handlu na Wall Street nadal przeważały zwyżki cen akcji i indeksów (choć skromne).SYTUACJA NA GPW
Zaczęliśmy od zwyżki, która była reakcją na wzrosty w Nowym Jorku i w Azji, a później było jeszcze lepiej. Mankamentem sesji do pewnego momentu były niskie obroty, ale w końcówce wartość zawieranych transakcji gwałtownie wzrosła. W sumie podliczono je na 2 mld PLN - wynik przyzwoity, w połączeniu z obrotami na poziomie 1,5 mld PLN na wczorajszej spadkowej sesji, obrazuje przewagę kupujących na rynku i brak akceptacji cen przez sprzedających. MACD na dziennym wykresie WIG20 wygenerował sygnał kupna - pierwszy od początku grudnia. Indeks blue chips ma też dobrą pozycję wyjściową by zaatakować jutro strefę oporu między 3000-3045 punktów, choć trudno oczekiwać by akurat jutro podjął taką próbę (przed decyzją Fed). Warto odnotować, że WIG sforsował już analogiczną strefę oporu na swoim wykresie - kolejny sygnał przewagi kupujących w tych dniach.
Podrożały akcje 267. spółek, potaniały 40.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce