Wzrost PKB w USA w IV kwartale 2007
2008-01-30 18:10
© fot. mat. prasowe
Wynik rozczarowujący, bo ekonomiści liczyli jednak na to, że będzie to ponad 1 proc. Ale rynki finansowe nie przejęły się publikacją - w końcu to tylko dane wstępne.
Przeczytaj także: Czekamy na decyzje FOMC i RPP
Wstępne, a w dodatku dotyczące przeszłości. Znacznie cieplej powitano raport ADP o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym - pojawiło się ich 130 tys., a oczekiwano 40 tys. Raport rządowy poznamy w najbliższy piątek - to on jest ważniejszy z punktu widzenia inwestorów, ale wyniki podane w komunikacie ADP są obiecujące. Wreszcie poznaliśmy także wskaźniki inflacji bazowej w USA i tu sprawa się komplikuje. Inflacja wzrosła do 2,7 proc., a oczekiwano 2,4 proc. Wzrost inflacji może ograniczyć pole manewru FOMC, jeśli jego intencją jest dalsze obniżanie stóp procentowych w Stanach.SYTUACJA NA GPW
Sesja na przeczekanie - trudno nazwać ją inaczej. WIG20 niby próbował wyjść powyżej 3 tys. punktów, ale zapału w inwestorach widać nie było. Końcówka sesji przyniosła nieco więcej emocji. Po publikacji danych z USA najpierw mieliśmy 1 proc. spadek, później zaś jego odrabianie. Amplituda wahań z całego dnia wyniosła zaledwie 40 punktów - w porównaniu do poprzednch dni zmienność była więc niewielka. Oczywiście poczynania inwestorów stopował komunikat po posiedzeniu FOMC - poznamy go o godz. 20.15, przy czym - jak to często bywa - interesujący dla nas będzie nie tyle sam komunikat, co reakcja Wall Street na jego zawartość. Zabawy w przewidywanie tego co może się wydarzyć wydają się bezcelowe - reakcja będzie zapewne krótkotrwała, nie dłuższa niż jedną, góra dwie sesje. WIG20 nadal ma spore szanse na pokonanie oporu (3045 pkt), jeśli byłaby to reakcja bycza.
Podrożały akcje 146. spółek, potaniały 136.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce