Sytuacja na rynkach finansowych niepokoi Fed
2008-01-31 09:35
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Decyzją RPP w środę główna stopa procentowa została podniesiona o 25pb do poziomu 5,25%. Choć była to decyzja zgodna z oczekiwaniami rynku, złoty zareagował lekkim umocnieniem. W dalszym ciągu utrzymywany jest zakres wahań z początku tego tygodnia. Pomimo wczorajszej silnej wyprzedaży dolara na skutek kolejnej obniżki stóp procentowych oraz nieco lepszych nastrojów na giełdzie złoty umocnił się nieznacznie w okolice istotnego wsparcia na poziomie 3,60. . Tak wiele czynników sprzyjających PLN, w tym dane na temat wzrostu polskiej gospodarki o 6,5% w ubiegłym roku nie wywołały silniejszego ruchu na eurozłotym. W dalszym ciągu podtrzymujemy nasze zadnie, że większego ruchu możemy się spodziewać dopiero po wybiciu z zakresu 3,60-3,63.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Eurodolar przetestował w dniu wczorajszym istotny opór wynikający ze zniesienia geometrycznego i kontynuował wzrosty. Nieco lepsze dane na temat raportu ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym na chwilę wsparły walutę amerykańską. Dolar znalazł się jednak znów pod presja na skutek decyzji FOMC o kolejnej obniżce stóp procentowych do poziomu 3,0%. Fed za wszelką cenę chce uchronić gospodarkę amerykańską przed recesją. Eurodolar wybił się górą z szerokiego zakresu wahań 1,44-1,49, co wskazuje na chęć kontynuacji wzrostów. Obecnie jesteśmy bardzo blisko istotnych opórów wynikających z maksimów z połowy stycznia tego roku oraz końca listopada zeszłego roku. Wzrosty hamuje również górna granica kanału wzrostowego na wykresie godzinowym. W dalszym ciągu preferowalibyśmy zakupy eurodolara na ruchach korekcyjnych.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Silna presja utrzymująca się na dolara doprowadziła kurs GBPUSD w okolice istotnej strefy oporów. Wzrosty na tej parze zostały wyhamowane na poziomie 1,9955, gdzie znajduje się 41,4% zniesienia całości ostatnich spadków z poziomu 2,08. Funtdolar w ostatnim czasie jest bardzo zmienny i zawęża zakres swoich ruchów. Jako, że rejon 1,9960 2,01 wyznacza silną strefę oporu to wszelkie wzrosty GBPUSD w tamte okolice będą naszym zdaniem dobra okazja do sprzedaży tej pary. Obecnie jednak rejon 1,9820-40 można wykorzystać do zakupów z krótkim SL. Istotny opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach oraz 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Wczorajsza obniżka stóp procentowych w USA osłabiła dolara i doprowadziła kurs USDJPY ponownie w okolice silnego wsparcia na poziomie 106,00. Nieco lepsze nastroje na giełdzie a także zakupy bardziej ryzykownych aktywów dokonywane przez inwestorów przyczyniły się do ponownej słabości jena. Od początku tygodnia dolarjen utrzymuje zakres wahań pomiędzy wsparciem na poziomie 106 a strefą oporu 107,30-50. Analiza techniczna nie daje jasnych sygnałów, gdyż jak na razie znajdujemy się w zakresie wyznaczonym przez ramiona trójkąta.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.