Kredyty na razie nie będą droższe
2008-01-31 10:30
Przeczytaj także: Koszty kredytu będą niższe?
Taka sytuacja może utrzymać się nawet przez kilka miesięcy – zagrożenie wzrostu inflacji nadal jest co prawda wysokie, ale w ostatnich miesiącach zmalało (widmo recesji w USA, spadające ceny ropy, zatrzymanie rosnących cen żywności), a przecież za nami już pięć podwyżek stóp procentowych, w dużej mierze o charakterze prewencyjnym (tłumiących oczekiwania inflacyjne).Wygląda na to, że ewentualna kolejna podwyżka stóp procentowych RPP (marcowa) w dużej mierze jest już zdyskontowana przez rynek pieniężny (stopy WIBOR są powyżej stóp NBP nawet po ewentualnej kolejnej podwyżce o 25 pkt) i także ona nie będzie miała bezpośredniego i silnego przełożenia na wzrost oprocentowania kredytów. Dopiero jeśli kolejne dane makroekonomiczne i projekcje inflacyjne będą wskazywały na możliwość dalszego wzrostu cen w Polsce, stopy rynkowe i stopy w NBP mogą ponownie wzrosnąć, a w ślad za nimi oprocentowanie kredytów hipotecznych. Są jednak szanse – w obliczu światowego spowolnienia – że do takiej sytuacji dojdzie raczej w drugiej połowie roku niż już obecnie.
Możemy więc zaryzykować tezę, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy czeka nas okres stabilizacji, jeśli chodzi o oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych, uzależniając jej spełnienie od globalnej koniunktury i lokalnych czynników tworzących presję inflacyjną. Za istotny czynnik, który może mieć wpływ na oprocentowanie kredytów, trzeba uznać zdolności rządu do tłumienia presji płacowej w sferze budżetowej.
Docelowo (w perspektywie 12 miesięcy) spodziewamy się ustabilizowania oprocentowania kredytów hipotecznych o jednopunktowej marży, na poziomie nieznacznie wyższym niż obecnie (7,0-7,2 proc.).
Przeczytaj także:
Stopy procentowe ponownie w dół
![Stopy procentowe ponownie w dół [© DDRockstar - Fotolia.com] Stopy procentowe ponownie w dół](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/stopy-procentowe/Stopy-procentowe-ponownie-w-dol-255238-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
kredyty hipoteczne, kredyty walutowe, oprocentowanie kredytów, stopy procentowe NBP