eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek pozaskarbowych papierów dłużnych 2007

Rynek pozaskarbowych papierów dłużnych 2007

2008-01-31 14:24

Rynek pozaskarbowych papierów dłużnych 2007

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na koniec grudnia 2007 wartość emisji papierów dłużnych wyemitowanych przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego wyniosła 42,5 mld PLN, a więc zwiększyła się w ciągu roku o 35%. Jest to najszybszy wzrost w ciągu ostatnich kilku lat. Przyrost emisji w ciągu ostatniego kwartału wyniósł 20,6%.

Przeczytaj także: Emisja obligacji w zastępstwie kredytu?

Struktura rynku nieskarbowych papierów dłużnych na koniec 2007 roku przedstawiała się następująco: obligacje przedsiębiorstw 32,57%; emisje KPD 32,3%; emisje banków 25,43%, obligacje komunalne 9,7%.

Wiele wskazuje na to, że rok 2007 był ostatnim rokiem kilkuletniego cyklu hossy na giełdach papierów wartościowych oraz ostatnim rokiem łatwych i tanich kredytów. Rosnąca inflacja oraz stopy procentowe, spadek tempa wzrostu PKB i cen nieruchomości zmniejszą w 2008 roku atrakcyjność inwestowania w akcje, a co za tym idzie łatwość pozyskiwania pieniędzy z emisji akcji. Konsekwencją tego może być zwiększenie popytu na produkty dłużne.

Przedsiębiorstwa

Fitch odnotowuje wzrost zainteresowania polskich przedsiębiorstw emisjami obligacji na krajowym rynku w celu dywersyfikacji źródeł finansowania. Zmniejszona płynność i wzrost marży za ryzyko widoczne na europejskim rynku obligacji od lipca 2007 roku nie miały, jak do tej pory, dużego wpływu na polski rynek obligacji, którego wartość rosła dynamicznie. W 2007 roku rynek obligacji przedsiębiorstw (o zapadalności powyżej 365 dni) wzrósł o 5 mld zł, czyli o niemal 60%, do poziomu 13,5 mld zł. Wzrost rynku był spowodowany przede wszystkim rosnącym popytem sektora korporacyjnego na finansowanie zewnętrzne w związku z wyższymi nakładami inwestycyjnymi oraz transakcjami finansowymi, takimi jak przejęcia czy refinansowanie zadłużenia. Warto podkreślić wydłużenie terminu zapadalności obligacji (5 lub 7 lat w przypadku dużych emisji obligacji lub nawet 23 lata w przypadku obligacji przychodowych) w porównaniu z sytuacją na rynku kilka lat temu.

Krajowy rynek obligacji stał się alternatywą dla kredytów bankowych dla części dużych emitentów poszukujących średnio- i długoterminowego finansowania. Fitch spodziewa się, że w 2008 roku na rynku zostanie uplasowanych kilka dużych emisji, przede wszystkim przez firmy z sektora energetycznego, które mają programy inwestycyjne o znacznej wartości.

fot. mat. prasowe

Udział organizatorów w rynku obligacji przedsiębiorstw wyemitowanych w 2007 roku (powyżej 365 dni)


 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: