eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDynamiczny wzrost złotego pod koniec tygodnia

Dynamiczny wzrost złotego pod koniec tygodnia

2008-02-01 17:59

Dynamiczny wzrost złotego pod koniec tygodnia

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na rynku krajowym obserwowaliśmy umocnienie złotówki, które nabrało dynamiki pod koniec tygodnia. Nasza waluta rozpoczęła ten tydzień w stosunku do dolara i euro, odpowiednio na poziomach 3,62 i 2,4565.

Przeczytaj także: Presja inflacyjna w Polsce utrzymuje się

Rynek krajowy


Konsolidacja EUR/PLN została przerwana pod koniec tygodnia wybiciem w dół. W środę RPP zgodnie z prognozami podwyższyła główną stopę procentową o 25pb do poziomu 5,25 proc. Decyzja ta była już wcześniej uwzględniona w wycenach par złotowych, niemniej jednak wywołała dalsze umocnienie złotówki. Silną aprecjację pod koniec tygodnia umożliwiła poprawa nastrojów na rynkach światowych, wzrosty głównych indeksów i wyższy od oczekiwanego wskaźnik.

Gołębie wypowiedzi członków RPP, między innymi Jana Czekaja zmniejszyły oczekiwania na kolejne obniżki stóp. Retoryka wypowiedzi innego członka, Hanny Wasilewskiej Trenkner jest bardziej jastrzębia. Według niej dalsze zacieśnianie polityki monetarnej jest niezbędne, ale być może wystarczy jeszcze jedna podwyżka.

Z opublikowanego w piątek raportu Merrill Lynch o rynkach wschodzących wynika, że Polska będzie jednym z krajów najbardziej odpornych na na skutki ewentualnego spowolnienia w USA. Niski poziom eksportu do Stanów (5 proc) oraz wzrost gospodarczy napędzany głównie przez popyt wewnętrzny zapewnią wysoką odporność naszej gospodarki - wynika z raportu. Silna korelacja złotówki z poziomem optymizmu na zagranicznych rynkach będzie się utrzymywać i dopóki nastroje pozostaną pozytywne, to złotówka będzie się kontynuować umocnienie.

Rynek zagraniczny


Ostatni tydzień stycznia rynki rozpoczynały w negatywnych nastrojach. Pierwsze dni charakteryzowały się bardzo małą zmiennością spowodowaną oczekiwaniem na środową decyzję Komitetu Otwartego Rynku. Widmo globalnego spowolnienia gospodarczego wisiało nad rynkiem przekładając się na notowania walut i rynki kapitałowe. Powodowało to, że wysokie oczekiwania na obniżkę stóp o 50pb. Raport banku inwestycyjnego Goldman Sachs pogorszył sytuację mówiąc o bardzo prawdopodobnej recesji w Japonii, napływające z tego kraju sprzeczne informacje makroekonomiczne tworzyły dwuznaczny obraz kraju kwitnącej wiśni.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: