eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePolski rynek funduszy inwestycyjnych 2007

Polski rynek funduszy inwestycyjnych 2007

2008-02-04 12:03

Przeczytaj także: GUS: wzrost zysków TFI w I półroczu 2007

Najwięcej nowych aktywów netto w 2007 roku pozyskało PKO TFI, które zebrało blisko 7 mld PLN nowych środków. Duża w tym zasługa drugiego półrocza i pojawienia się w ofercie nowych subfunduszy funduszu parasolowego PKO/CREDIT SUISSE Parasolowy. Fundusze te osiągały bardzo dobre wyniki w ostatnich miesiącach roku i znalazły się wysoko w naszym zestawieniu najlepszych funduszy w drugim półroczu. Duży napływ nowych środków zanotowało również Pioneer Pekao TFI ok. 5,6 mld PLN, co było wynikiem dwukrotnie lepszym niż w 2006 roku. Na trzecim miejscu uplasowało się BZ WBK AIB TFI, które było liderem sprzedaży w 2006 roku. Sprzedaż netto TFI przekroczyła 3,4 mld PLN, a największym zainteresowaniem cieszył się fundusz Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy FIO, do którego trafiła prawie 1/3 wszystkich środków w tym roku. Sześciu innym TFI udało się pozyskać w 2007 roku ponad 1 mld PLN. Były to m.in. towarzystwa ING TFI i Millenium TFI, które miały bardzo udaną sprzedaż w pierwszym półroczu. W czołówce uplasowały się również AIG TFI, Legg Mason TFI, Noble Funds TFI oraz Skarbiec TFI. Jedynym towarzystwem, które miało ujemne saldo wpłat i umorzeń w ubiegłym roku okazało się BPH TFI, które zakończyło rok wynikiem 450mln PLN. Zdecydowanie największym zainteresowaniem inwestorów w ubiegłym roku, cieszyły się fundusze lokujące środki na rynku akcji. Blisko 1/3 nowych środków (ponad 9 mld PLN) trafiła do krajowych funduszy akcji. Klienci TFI powierzyli ponad 7 mld funduszom lokującym środki w akcje zagraniczne.

Miniony rok pokazał, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a nieprzemyślana inwestycja może przynieść niepotrzebne straty. Warto pamiętać o odpowiednim podziale środków, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka. Obecna sytuacja na giełdzie sprawia, że inwestorzy szukają szerszej dywersyfikacji swojego portfela. Klienci funduszy zaczęli dostrzegać korzyści płynące z inwestowania poza rodzimym rynkiem. Fundusze inwestujące w małe i średnie spółki zeszły na drugi plan. Coraz większą popularność zdobywa tzw. Nowa Europa oraz fundusze lokujące środki na rynkach wschodzących m.in. w Chinach oraz Indiach. Dobrym uzupełnieniem portfela są również fundusze, które inwestują w akcje spółek wydobywających surowce.

Wszystko wskazuje na to, że druga połowa roku powinna być udana dla krajowych TFI. Sytuacja gospodarcza w Polsce nadal jest bardzo dobra i w kolejnych latach możemy spodziewać się utrzymania dobrej koniunktury. Zakończenie obecnej korekty na Giełdzie Papierów Wartościowych będzie dobrym momentem do rozpoczęcia inwestowania, dlatego warto śledzić sytuację i w odpowiednim czasie zakupić tańsze jednostki uczestnictwa w funduszach akcji.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: