Jakie decyzje podejmą ECB i Bank Anglii?
2008-02-04 11:27
© fot. mat. prasowe
Nadchodzące dni nie będą już obfitowały w publikacje ważnych raportów makro. Jedną z ważniejszych będzie wskaźnik ISM dla sektora usług w USA. Ma utrzymać się powyżej 50 pkt.
Przeczytaj także: Jaka sytuacja na rynku pracy w USA?
Tę publikację poznamy we wtorek. Utrzymanie wskaźnika ISM powyżej poziomu 50 pkt jest o tyle istotne, że spadek poniżej tej bariery uznawany jest za wejście w recesję. W piątek ISM dla sektora produkcyjnego wrócił - po miesięcznej przerwie - powyżej 50 pkt, co podniosło też giełdowe indeksy. W czwartek poznamy decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Rynek spodziewa się, że ECB zostawi stopy procentowe bez zmian, a BoE obniży je o ćwierć punktu procentowego. W piątek zaś inflacja w Szwajcarii - istotna z punktu widzenia posiadaczy kredytów we frankach.SYTUACJA NA GPW
Kolejny silny wzrost indeksów zobaczyliśmy na piątkowej sesji, przy czym pierwsza część notowań wcale nie zapowiadała takiego scenariusza. Ale skoro przez kilka godzin WIG20 utrzymał się powyżej 3 tys. pkt bez realizacji zysków, inwestorzy wzięli to za przejaw siły rynku. Pod koniec sesji zakupy jeszcze się wzmogły, dzięki dobrym danym z USA (pozytywne wskazania wskaźnika ISM dla sektora produkcji). Pomogła też zwyżka KGHM (6,1 proc.), nieco zaskakująca, trzeba ją wiązać z ostatnimi transakcjami na rynku telekomunikacyjnym (Play), co pozwala lepiej wycenić Polkomtela i Dialog - akcje tych firm należą do KGHM. Żeby nie było tak różowo - obroty nie były zbyt wysokie - 1,75 mld PLN. Przewaga byków może być krótkotrwała.
Podrożały akcje 255. spółek, potaniały 49.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Po burzliwej sesji na Wall Street w piątek, jej główne indeksy zaczynają miesiąc od wzrostów. Duże wahania są wynikiem ciągle utrzymującej się niepewności, jeśli chodzi o gospodarkę amerykańską, a piątkowe dane makro nie rozwiały wątpliwości inwestorów. Styczniowy raport z rynku pracy pokazał z jednej utrzymanie, a z drugiej spadek liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym. W tej sytuacji rynek przyglądał się poszczególnym spółkom, a informacje z nich płynące zachęcały do kupna akcji. Największym zainteresowaniem cieszyły się walory Yahoo! po złożeniu oferty kupna tej przeglądarki przez Microsoft. W rezultacie S&P wzrósł w piątek o 1,2 proc., a Dow Jones o 0,7 proc.
Giełdy azjatyckie zaczęły tydzień od silnych wzrostów. Nikkei zyskał 2,7 proc., Hang Seng 3,7 proc., a Kospi 3,4 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce