Rynek pracy w USA słaby
2008-02-05 11:42
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Poniedziałkowy poranek przyniósł istotne umocnienie się złotego. Spadki na EURPLN były dynamiczne i doprowadziły do przełamania istotnego wsparcia na poziomie 3,56, co odtworzyło drogę w okolice kolejnych istotnych wsparć. Sytuacja techniczna sprzyja kontynuacji trendu wzrostowego na złotym. Dodatkowe wsparcie nasza waluta zyskuje na skutek oczekiwań na kolejne podwyżki stóp w Polsce, gdzie gospodarka zmaga się z inflacją. Opór wyznacza strefa 3,5780-3,58, gdzie złoty powinien być na nowo kupowany. Linia poprowadzona po ostatnich minimach na wykresie dziennym wyznacza wsparcie dopiero w rejonie 3,5450.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Sytuacja techniczna na wykresie eurodolara wskazuje na szeroki zakres wahań. Obecnie znajdujemy się blisko ostatnich maksimów lokalnych na EURUSD, jednak impet wzrostowy wyhamował i bardzo prawdopodobne jest, że dzisiejszy dzień przyniesie zamknięcie poniżej poziomu 1,48. Wczoraj eurodolar obronił poziom wynikający z 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków z poziomu 1,4955 a dopełnienie struktury obecnie kształtującej się fali korekcyjnej nastąpi poniżej poziomu 1,4780. Czynnikiem, który może zaszkodzić euro, będzie publikacja słabszych niż oczekiwano danych, w szczególności dotyczących sprzedaży detalicznej. 20-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza wsparcie na poziomie 1,4740.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
GBPUSD kontynuował wczoraj wzrosty w okolice 1,98, po tym jak istotne wsparcie geometryczne w postaci 50% zniesienia fib zostało obronione. W dalszym ciągu docelowy poziom wzrostów znajduje się 40pkt. powyżej wczorajszego maksimum, gdzie znów pojawią się dość atrakcyjne poziomy do sprzedaży GBP. Nadchodzące dane z gospodarki brytyjskiej pozostają słabe, co sprawia, że część analityków spodziewa się obniżki stóp procentowych o 25pb na czwartkowym posiedzeniu BoE. Dzisiejszy odczyt indeksu PMI z sektora usług będzie najprawdopodobniej również słabszy. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,97.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Szeroki zakres wahań i brak wyraźnego kierunku na GBPUSD nie sprzyja inwestycjom na parze USDJPY. Najlepszą wydają się być obecnie strategie opcyjne zakładające wybicie się USDJPY w jednym z kierunków z szerokiego pasma wahań pomiędzy poziomem 105 a 108. Słabsze dane z gospodarki japońskiej napływające w ostatnim okresie wzmagają obawy o to, że warunki ekonomiczne w nadchodzącym miesiącu mogą pogorszyć się w takim stopniu, że bank centralny byłby skłonny obniżyć oprocentowanie z i tak bardzo niskiego poziomu 0,5%. Dlatego decyzje BoJ w najbliższym czasie mogą budzić większe zainteresowanie.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.