USA: indeks ISM znacznie poniżej oczekiwań
2008-02-05 18:26
© fot. mat. prasowe
Indeks ISM dla sektora usług, reprezentującego 90 proc. amerykańskiej gospodarki, nieoczekiwanie spadł do 41,9 pkt, wobec oczekiwanego spadku do 53 punktów. Dane mogą oznaczać recesję w USA.
Przeczytaj także: Sytuacja gospodarcza Polski i Australii podobne
Spadek jest szokująco duży - w grudniu indeks miał wartość 54,4 pkt. Istotny tym bardziej, że poziom 50 pkt oddziela recesję od rozwoju sektora. Dziś ogłoszone dane są najgorsze od października 2001 r. - czasu ostatniej recesji w USA. Rzecz jasna takie dane wywołały gwałtowną reakcję rynków finansowych. Nie ma się co dziwić - kiedy przed miesiącem indeks ISM sektora produkcji, znaczącego w amerykańskiej gospodarce znacznie mniej niż usługi, spadł poniżej 50 pkt, spadki były gwałtowne i okazały się ledwie wstępem do trzytygodniowej przeceny. Ale też ISM dla sektora produkcji szybko powrócił powyżej 50 pkt (już w danych za styczeń).SYTUACJA NA GPW
Zaczęliśmy w swoim rytmie, co oznaczało otwarcie na minusie i utrzymujące się bardzo długi czas niewielkie obroty. Po południu publikacja indeksu ISM miała fatalne następstwa także na giełdzie w Warszawie. Wyraźnie wzrosła wartość obrotów w końcówce, w biurach maklerskich znów rozdzwoniły się telefony. W sumie obroty podliczono na 1,5 mld PLN, a więc były niezbyt wysokie, ale warto zwrócić uwagę, że przez ostatnie półtorej godziny wyniosły 700 mln PLN, co potwierdza wzrost aktywności inwestorów i oczywiście nerwową atmosferę.
Nadal jednak nie wszystko jest rozstrzygnięte, a scenariusz konsolidacji na GPW nadal jest możliwy. Do jego wykreślenia potrzebne jest znalezienie wsparcia. Dopiero przełamanie dołka ze stycznia będzie równoważne z nadejściem nowej fali spadków, a do tego sporo nam jeszcze brakuje. Dziś podrożały akcje 55. spółek, potaniały 252. (średnio o 3,2 proc.).
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce