Sektor usług: recesja wynika z indeksu ISM
2008-02-06 10:01
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Pomimo dość spektakularnego poniedziałkowego umocnienia się złotego, nasza waluta ponownie w dniu wczorajszym znalazła się pod presją. Bardzo złe wskazanie indeksu ISM z sektora usług w USA, silna wyprzedaż na rynkach akcji oraz towarzyszący temu wzrost awersji do ryzyka sprawiły, że nasza waluta znalazła się pod presją. Wzrosty na EURPLN kontynuowane były w rejon istotnego oporu na poziomie 3,6017, wyznaczonego przez 41,4% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 3,6710. Jeśli spadki na giełdach będą kontynuowane, to może doprowadzić do dalszych, jednak ograniczonych spadków złotego. Kolejny istotny opór wyznacza poziom 3,6280 i jeśli w najbliższym czasie złoty ma się dalej umacniać, to EURPLN powinien bronić tych poziomów.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Euro istotnie osłabiło się do dolara w dniu wczorajszym. Zgodnie z oczekiwaniami wtorek przyniósł zamknięcie poniżej ostatnich minimów lokalnych na eurodolarze. Kombinacja słabszych danych ze strefy euro i silnych spadków na giełdzie, spowodowała ucieczkę w bardziej bezpieczne aktywa. Eurodolar kontynuował spadki w okolice silnej strefy wsparcia 1,4590-1,4615. Obecnie EURUSD znajduje się pośrodku szerokiego pasma wahań 1,44-4,49. Sytuacja techniczna zmieniła się nieco na niekorzyść euro, jednak sądzimy, że wyprzedaż euro będzie stopniowo coraz bardziej ograniczona przed jutrzejszą decyzja ECB odnośnie stóp procentowych oraz ze względu na brak sygnału ze strony ECB na obniżki kosztu pieniądza. Najbliższy opór wyznacza poziom 1,4680.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Pomimo nieco lepszego odczytu indeksu PMI, funt nie zdołał umocnić się w okolice 1,9680, które były bardzo atrakcyjnym poziomem do sprzedaży brytyjskiej waluty. GBPUSD znalazł opór w postaci 50% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,9960 i już w rejonie 1,9650 został ponownie sprzedawany. Dodatkowo utworzył się układ geometryczny (41,4% i 50% zniesienia) sugerujący dalsze spadki. Jutro poznamy decyzję BoE odnośnie stóp procentowych. Analitycy spodziewają się obniżki o 25pb. Sytuacja techniczna na wykresie wskazuje na możliwość spadków w rejon 1,9540.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Pomimo silnych spadków na giełdach w USA i Azji, mocnienie się jena w stosunku do dolara było dość ograniczone. W dalszym ciągu znajdujemy się w granicach wyznaczonych przez formację trójkąta. Z zajmowaniem pozycji na tej parze zaczekalibyśmy do momentu wybicia z formacji. Obawy prze recesją w Stanach a także spadki indeksów akcji sugerują, że może nastąpić wybicie dołem z wyżej wspomnianego zakresu. Do tego czasu dobrą strategią może okazać się kupno i sprzedaż USDJPY z bliskim SL tuż przy granicach, wynikających z formacji trójkąta.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.