Aktywa TFI spadły o 17%
2008-02-06 18:37
© fot. mat. prasowe
Styczeń był najgorszym miesiącem dla funduszy od siedmiu lat - aktywa zarządzane przez TFI spadły o 17 proc. Aż 11 mld PLN zostało z funduszy wypłaconych.
Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne: aktywa mniejsze o 20mld złotych
Paradoksalnie jednak, niekoniecznie musi to być zła wiadomość dla rynku. Odpływ środków z funduszy oznacza bowiem, że sprzedający mają mniej argumentów w ręku. Wartość zarządzanych środków jest obecnie najmniejsza od niemal roku, choć nadal jest to 111 mld PLN (wedle szacunków Analiz), to jednak można przyjąć, że największą falę umorzeń rynek ma już za sobą. Nie oznacza to bynajmniej, że teraz będzie już tylko lepiej. Po prostu podaż nie powinna być tak silna jak do tej pory, co dobrze obrazuje dzisiejsza sesja na GPW. Problemem pozostaje także kondycja amerykańskiej gospodarki.SYTUACJA NA GPW
Rano nastroje nie były najlepsze. Byliśmy po 3-proc. spadku w USA i nawet 5-proc. w Azji. Otwarcie nie mogło więc nikogo zaskoczyć. Ale też trzeba pamiętać, że po pierwsze, sporą część spadków na innych kontynentach inwestorzy na GPW zdyskontowali już w czasie nerwowej końcówki wtorkowej sesji, po drugie, źródła podaży też nie są niewyczerpywalne (o czym nieco wyżej). Okazało się więc dosyć szybko, że po spadku indeksów o 2 proc. na otwarciu, nie bardzo jest komu sprzedawać akcje. Popyt więc łatwo uzyskał przewagę, którą udokumentował, doprowadzając do wyprowadzenia indeksów na plus w końcówce. Obroty wzrosły do 1,8 mld PLN - trzeba je zapisać jako potwierdzenie chwilowej siły rynku. Chwilowej, bo popyt pokazuje się z dobrej strony tylko po spadkowych sesjach. Należy to uznać za element konsolidacji rynku - kupujący wolą dobierać akcje po niskich cenach. Po ich wzroście, zlecenia kupna szybko znikają.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce