Strefa euro: inflacja dużym problemem
2008-02-07 10:25
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
USD korzysta na wzroście awersji do ryzyka a także wierze w to, że to co najgorsze, gospodarka amerykańska ma już za sobą. Z pewnością ostatnie agresywne obniżki stóp przez Fed przyczynią się do pobudzenia gospodarki. We wczorajszych wypowiedziach Plosser’a usłyszeliśmy potwierdzenie gorszych perspektyw dla koniunktury oraz obawy, że spowolnienie gospodarcze nie będzie wystarczającym czynnikiem utrzymującym inflację w ryzach.Wydarzeniem dzisiejszego dnia będą decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych. Analitycy prognozują, że główna stopa procentowa BoE zostanie obniżona do poziomu 5,25% i że ECB pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie 4%. Jednak, tak jak to bywało zazwyczaj, największej zmienności należy spodziewać się podczas konferencji prasowej Trichet’a. Pomimo nadchodzących słabszych danych z gospodarki strefy euro, wskazujących na spowolnienie koniunktury, inflacja pozostaje dużym problemem. W takiej sytuacji spodziewamy się, że w takiej sytuacji wypowiedzi szefa ECB pozostaną dość jastrzębie. Z kolei szeroko oczekiwane cięcie stóp w Wielkiej Brytanii nie powinno wywołać większych spadków, gdyż taka decyzja została już najprawdopodobniej wyceniona przez rynek. Wyżej wymienione czynniki mogą przyczynić się do odreagowania ostatnich silnych spadków na EURUSD i GBPUSD.
Najważniejsze wiadomości
- CA: Indeks PMI z Kanady ukształtował się w styczniu na poziomie 56,2pkt.
- GE: Indeks PMI z sektora usług z Niemiec ukształtował się w styczniu na poziomie 49,2pkt.
- US: W IV kwartale 2007 roku wydajność pracy w sektorze pozarolniczym w USA wzrosła o 1,8%, wobec wzrostu o 6,0% po korekcie w trzecim kwartale.
- US: W IV kwartale 2007 roku koszty pracy zwiększyły się o 2,1 %.
- US: Indeks obrazujący poziom aktywności w sektorze usług w USA spadł w styczniu do 44,6 punktu z 54,4 punktu w grudniu.
- E-Z: Sprzedaż detaliczna spadła w grudniu o 0,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca i spadła o 2,0% w skali roku.
- PL: W styczniu bezrobocie w Polsce wzrosło w stosunku do grudnia o 0,4 punktu procentowego, do 11,8 procent.
- PL: Rostowski: 'Największym problemem dla polskiej gospodarki jest dziś silny złoty, ale jednocześnie jest on jednym z kluczowych argumentów za przyjęciem euro'.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.