Rynek akcji: korekta będzie kontynuowana?
2008-02-11 11:38
Przeczytaj także: Inwestorzy odporni na zmiany stóp procentowych
W naszym przypadku jest to poziom 46,6 tys. pkt dla WIG. Spadek poniżej niego otwierałby drogę do ataku na styczniowy dołek i czyniłby jego przebicie prawdopodobnym. Posiadacze akcji mają więc o co walczyć.Bilans ostatniego tygodnia zamknął się bez ostatecznych rozstrzygnięć, ale też przyniósł istotne sygnały z punktu widzenia oceny sytuacji w dłuższym terminie. Chodzi przede wszystkim o ewidentne potwierdzenie, że spowolnienie gospodarcze obejmuje kolejną sferę gospodarki, w dodatku tę, co do której istniały silne nadzieje, że uchroni się przed negatywnymi zjawiskami. Chodzi o usługi, które są w sporym stopniu powiązane z wydatkami konsumentów. Aktywność w tym sektorze wypadła w styczniu fatalnie w USA i uległa wyraźnemu pogorszeniu w strefie euro. Jednocześnie rynki potwierdziły, że nie są skłonne reagować na perspektywę obniżek stóp procentowych.
Nieoczekiwanie ostatnie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego zakończyło się wysłaniem sygnału o gotowości do przeciwdziałania spowolnieniu. Jednak nie wywołało to euforii na parkietach. Przyczyniło się natomiast do osłabienia euro, co miało wpływ na kondycję złotego. Kondycja naszej waluty budzi coraz większe obawy, gdyż nie sprzyja jej perspektywa dalszego wzmocnienia dolara wobec euro, ale również płynące z NBP sygnały o możliwym przeciwdziałaniu aprecjacji złotego. Czynnikiem korzystnie oddziałującym na złotego jest natomiast perspektywa obniżki stóp procentowych w strefie euro, która powiększyłaby różnicę w wysokości kosztów pieniądza. Zmieniające się nastawienie do naszej waluty sygnalizują też wypowiedzi takie, jak Marka Mobiusa z Templetona, o jej przewartościowaniu.
Osłabienie złotego, choć dziś jeszcze nie przesądzone ostatecznie, byłoby bez wątpienia nowym elementem krajobrazu inwestycyjnego. Wpływałoby głównie na postrzeganie przyszłej polityki monetarnej w naszym kraju. Pojawiające się teraz opinie, że cykl podwyżek stóp może się już niedługo zakończyć, stałyby się mniej uzasadnione. Członkowie RPP nie raz podkreślali korzystny wpływ na inflację mocnego złotego. Kwestia kosztów pieniądza ma znaczenie głównie dla postrzegania małych i średnich spółek. Może też rzutować na nastroje na giełdzie. Dlaczego? Utrzymuje się przekonanie, że inwestorzy zagraniczni mogą być tymi, którzy w większym stopniu zainteresują się naszymi akcjami. Przy spadającym złotym byłoby to trudne.
Pierwsza połowa tego tygodnia upływać będzie przy niewielkiej liczbie publikowanych danych makroekonomicznych. Mocnym akcentem będą środowe dane o sprzedaży detalicznej w USA w styczniu. Niewielka liczba ważnych publikacji będzie powodować, że rynki w dużym stopniu będą „żyć” swoimi wyobrażeniami o przyszłej koniunkturze, a nie bieżącymi wiadomościami. Przy dużych obawach o przyszłość nie jest to korzystna sytuacja. Niepokoi zachowanie poszczególnych rynków. Chodzi na przykład o Indie. Odnotowały dziś solidny spadek, który doprowadził tamtejszy indeks do zejścia poniżej styczniowego dołka. Ze względu na znaczenie indyjskiej gospodarki jako jednego z ważniejszych emerging markets, jest to zły sygnał dla pozostałych rynków z tej grupy. W minionym tygodniu styczniowe minimum przełamała też turecka giełda, która wraz z Indiami, Rosją, Brazylią i niektórymi azjatyckimi parkietami, przyciągała w minionym roku uwagę inwestorów. Dlatego odwrót z tych giełd tak niepokoi.
Dziś nasza giełda będzie pozostawać pod wpływem zniżkowych sesji w Azji. To każe spodziewać się kolejnej próby przełamania wsparcia przy 46,6 tys. pkt dla WIG.
Najważniejsze wydarzenia z 8 lutego 2008 r.:
- Grudniowa produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 4,1% (miała o 4,2%)
- Grudniowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury OECD przyniosły niedobre wieści – sygnalizują dalsze spowolnienie w największych gospodarkach świata.
- Liczba rozpoczętych budów w styczniu w Kanadzie sięgnęła 222,7 tys., więcej niż prognozowano.
- Styczniowa inflacja CPI w Szwajcarii wyniosła 2,4%, wyraźnie więcej od spodziewanych 2,2%.
Dziś na rynkach
- Styczniowa inflacja PPI w Wielkiej Brytanii
- Ceny domów w Kanadzie w grudniu
- Styczniowe wskaźniki zaufania konsumentów w Szwajcarii
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Katarzyna Siwek / expander