Dzisiaj: inflacja CPI z Wielkiej Brytanii i indeks ZEW z Niemiec
2008-02-12 10:12
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Eurozłoty pozostaje pod wpływem sytuacji na rynkach zagranicznych, a w szczególności ruchów na eurodolarze. Złoty bardzo powoli odrabia wcześniejsze straty. Naszej walucie w dalszym ciągu nie będą sprzyjały wzrost awersji do ryzyka oraz zwiększenie oczekiwań na obniżki stóp procentowych w strefie euro. Wczoraj kurs EURPLN zdołał obronić silny opór w rejonie 3,63 wynikający z 61,8% zniesienia fib całości spadków z poziomu 3,6710. Jeśli wzrosty na eurodolarze zostaną utrzymane, to złoty powinien kontynuować powolne umacnianie się. Istotny opór na wykresie dziennym wyznacza 100-okresowa średnia SMA na poziomie 3,6420, natomiast istotne wsparcie to poziom 3,60. Przełamanie powyższego wsparcia będzie symptomem do ruchu w rejon 3,58.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Poranna sesja na eurodolarze będzie upływać pod znakiem oczekiwania na publikacje indeksu koniunktury ZEW z Niemiec. Analitycy spodziewają się w lutym jeszcze niższego odczytu, niż w poprzednim miesiącu. W przypadku takiego scenariuszu rynek zareaguje najprawdopodobniej dalszą wyprzedażą euro. Należy jednak pamiętać, że ECB nie zdecyduje się szybko na obniżkę stóp, dopóki nie zobaczy, że z jednej strony nadchodzące dane dają szanse na spadek inflacji, a z drugiej strony świadczą o możliwości głębszego spowolnienia gospodarczego. Eurodolar dość istotnie odbił się z okolic piątkowych minimów. Sytuacja techniczna na wykresach o krótszym interwale czasowym wskazuje na możliwość testu okolic 1,46-1,4620, gdzie znajdują się istotne opory geometryczne.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Dziś poznamy kolejne dane z Wielkiej Brytanii, dotyczące inflacji CPI. Odczyt ten jest szczególnie ważny, gdyż właśnie te dane mają istotny wpływ na kształtowanie się polityki monetarnej. Gospodarka brytyjska spowalnia i pytaniem pozostaje, czy wysoka inflacja powstrzyma Bank Anglii przed dalszymi obniżkami stóp procentowych. Wyższy niż oczekiwano odczyt Inflacji CPI będzie miał pozytywny wpływ na funta, jako że zmniejszą się oczekiwania na kolejne cięcia stóp procentowych. GBPUSD zbliża się do istotnego oporu na poziomie 1,9550 w postaci 41,4% zniesienia całości ostatnich spadków z poziomu 1,9785, gdzie nastąpi zrównanie się obecnej fali korekcyjnej z poprzednią w 100%.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Wczorajszy dzień nie wniósł przełomu, jeśli chodzi o sytuację techniczną na parze USDJPY.W dalszym ciągu pozostajemy w szerokim paśmie wahań. Nerwowa sytuacja na rynku zmniejsza atrakcyjność inwestycji typu carry-trade. Perspektywy dla gospodarki amerykańskiej nie są najlepsze, dlatego dolarowi może zaszkodzić czwartkowe wystąpienie szefa Fed, na temat stanu gospodarki i jej perspektyw. Ponadto gospodarka japońska również boryka się z problemami. Już w marcu nastąpi zmiana na stanowisku szefa Banku Japonii. Najbardziej pewnym kandydatem jest Toshiro Muto. Bardzo prawdopodobne jest, że nowy szef BoJ będzie prowadził nieco inną politykę monetarną i w obliczu pogarszających się widoków na przyszłość dla Japonii zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych. Jednak wcześniej w lutym, jeszcze w tym tygodniu mamy posiedzenie BoJ, na którym stopy procentowe pozostaną najprawdopodobniej na niezmienionym poziomie.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.