Wzrósł deficyt obrotów bieżących
2008-02-12 18:10
© fot. mat. prasowe
To znacznie powyżej oczekiwań ekonomistów, którzy sądzili, że deficyt sięgnie w grudniu 1,29 mld euro, a najwyższa prognoza mówiła o 1,646 mld euro.
Przeczytaj także: Kredyty powodem strat Credit Suisse
Co ciekawe sama informacja, choć negatywna i potencjalnie zagrażająca notowaniom złotego nie wywarła wrażenia na inwestorach. Notowania złotego bardziej zależały od przebiegu notowań euro/dolar,a giełdowego rajdu dane o wzroście deficytu w ogóle nie dotknęły. Być może to nadinterpretacja zdarzeń, ale siła złotego w tych dniach i do tej pory stabilna sytuacja na GPW może świadczyć o napływającym do Polski kapitale portfelowym. Wracając do danych - wyraźnie wzrósł w grudniu deficyt handlowy. Wyniósł bez mała 1,3 mld euro wobec 996 mln euro przed rokiem i 562 mln euro w listopadzie.SYTUACJA NA GPW
Zaczęliśmy od próby przełamania przez WIG20 poziomu 3 tys. pkt. Ale - jak można było się spodziewać - wielu inwestorów długo wątpiło w sukces tej próby. Dopiero po godz. 14 rynek został zdecydowanie podciągnięty - zdecydowały informacje o planowanych inwestycjach kapitałowych znanego inwestora Warrena Buffeta. Mniej znani inwestorzy wzięli to za dobry omen, to doprowadziło do zwyżki w Europie i poprawy nastrojów w USA. Mieliśmy więc przyspiesznie wzrostów, co ważne wzrosły także obroty - do 1,8 mld PLN. Ale nadal nie są one na tyle wysokie, by mówić o przewadze popytu. Zresztą dzisiejszy wzrost może nie mieć większego znaczenia w średnim terminie. Do tego potrzebne jest przełamanie szczytu z poprzedniego tygodnia, na poziomie 3109 pkt - brakuje nieco ponad 1,5 proc. Nie ma więc powodu do hurraoptymizmu.
Podrożały akcje 231. spółek, potaniały 66. Przewaga obrotów przy spółkach rosnących jak 17 do 1.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce