eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweDywersyfikacja portfela inwestycyjnego jako ochrona kapitału

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jako ochrona kapitału

2008-02-13 13:19

Przeczytaj także: Dywersyfikacja portfela: sposób na bezpieczne inwestowanie

Dywersyfikacja międzynarodowa

Przy coraz słabszym powiązaniu tempa wzrostu gospodarczego w USA z resztą świata, a zwłaszcza rynkami wschodzącymi, dywersyfikacja geograficzna portfela zyskuje na znaczeniu jak nigdy dotąd. Chociaż inwestycje na rynkach wschodzących oferują potencjalnie większe zyski, mogą być również bardziej ryzykowne w porównaniu z rynkami rozwiniętymi. Zasadniczo optymalny portfel równoważący potencjalne ryzyko i zwrot może zawierać aktywa zarówno z rynków wschodzących, jak i rozwiniętych.

Wykres 5 pokazuje, że portfel zróżnicowany geograficznie może wypracować wyższy zwrot w porównaniu z portfelem, którego wszystkie aktywa ulokowano na rynkach rozwiniętych (w tym przypadku reprezentowanych przez amerykański rynek akcji), a przy tym jest znacznie mniej ryzykowny niż portfel ulokowany w całości na rynkach wschodzących.

fot. mat. prasowe

Wykres 5: Hipotetyczne portfele z dywersyfikacją międzynarodową (w okresie 15 lat)


Podsumowując, dobra strategia, by uchronić inwestycję przed ryzykiem spadku wartości, polega na inwestowaniu w sposób zdyscyplinowany przy maksymalnej dywersyfikacji portfela na poziomie klas aktywów, sektorów gospodarki i regionów geograficznych. Przedstawione przykłady potwierdzają, że dzięki takiemu podejściu można było uniknąć ryzyk związanych z wahaniami kursów rynkowych, a przy tym zwykle zarobić więcej przy niższym ryzyku w porównaniu z portfelami, które nie są tak dobrze zaplanowane lub koncentrują się tylko na jednym lub kilku z tych obszarów.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: